Materiał Partnera

Pompa ciepła – podstawowy element nowoczesnych instalacji grzewczych

Pompa ciepła – podstawowy element nowoczesnych instalacji grzewczych

Pompa ciepła to element całego systemu grzewczego. Skuteczność instalacji  zależy od odpowiedniego zaprojektowania wszystkich elementów. Konieczne są odpowiednie wyliczenia, jak również wykonanie całego systemu. Takie czynności wymagają specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego zaplecza technicznego. Jak wygląda instalacja pompy ciepła w domu i komu powinno się ją zlecić?

Jakie pompy wykorzystuje się w instalacjach grzewczych i kiedy powinny być montowane?

Pompa ciepła może być wykorzystana jako źródło ogrzewania domu. Zwykle jest ona stosowana samodzielnie. Jednak przy odpowiednim montażu może także działać hybrydowo. W hybrydowym ustawieniu będzie pracować wspólnie z innymi źródłami ciepła zamontowanymi w budynku. Jak podkreślają specjaliści z firmy MGB Pompy Instalacje, ten element można sklasyfikować według trzech rodzajów. Wyróżnia się takie pompy  jak:

  • powietrzna,
  • gruntowa,
  • wodna.

Instalacja pompy ciepła powinna być planowana już na etapie budowy domu. Dzięki temu można uniknąć wielu przeróbek. Istnieje jednak możliwość montażu w zamieszkałym budynku. W przypadku konstrukcji, jakimi są instalacje grzewcze, warto jednak tę kwestię powierzyć specjalistom z doświadczeniem. Niepoprawnie wykonane prace mogą zagrozić budynkowi i uszkodzić warstwę izolacyjną, a to może prowadzić do przedostania się wilgoci wewnątrz budynku. Sprawdzone firmy wykorzystujące nowoczesny sprzęt nie mają jednak problemu z tego typu czynnościami.

Pompa ciepła w budownictwie nowoczesnym i starszych budynkach

Dom, w którym planowany jest montaż pompy ciepła, powinien spełniać określone standardy związane z budownictwem energooszczędnym. W takim przypadku korzystanie z instalacji będzie najbardziej wydajne. Możliwe jest zamontowanie pompy w starszym budynku, jednak jej możliwości nie będą w pełni wykorzystane. Sama termoizolacja budynku ma ogromne znaczenie i przyczynia się do lepszego działania pompy ciepła. W praktyce oznacza to, że dom o dużej powierzchni, który ma odpowiednią izolację, będzie dużo łatwiejszy do ogrzania niż mniejszy budynek mieszkalny, w którym takiej izolacji brak.

Kiedy podjąć decyzję o montażu pompy ciepła?

Dzięki decyzji o montażu pompy ciepła już na etapie powstawania budynku, możliwe jest połączenie prac ziemnych związanych z wykonaniem fundamentów z czynnościami niezbędnymi do wykonania instalacji grzewczej. Jeżeli budowa dobiegła końca, to konieczne jest wykonanie odwiertów, które mogą zostać przeprowadzone w dowolnym momencie. Należy jednak liczyć się z niewielkimi zniszczeniami w postaci np. uszkodzonego trawnika czy niewielkiej powierzchni wykonanej już posadzki. Dlatego decyzję o montażu, warto podjąć już na etapie planowania budowy. Pozwoli to uniknąć dodatkowych prac.

Nowoczesne instalacje grzewcze z wykorzystaniem pompy ciepła to rozwiązanie coraz chętniej wybierane w Polsce, zwłaszcza przez zwolenników ekologii. Warto także zwrócić uwagę na wygodę i bezpieczeństwo. Jedyną wątpliwością może być wybór odpowiedniej firmy, która wykona wszystkie prace. Jednak na rynku działa wiele firm specjalizujących się w tego typu zleceniach, które mają doświadczenie i cieszą się zaufaniem. 

Opracowanie:
Gdańsk, Nowy Świat 5
tel. 58 554 55 40
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz