Artykuł sponsorowany

Pomoc w rozliczaniu podatków majątkowych w kancelarii podatkowej BUR Doradztwo Podatkowe

Pomoc w rozliczaniu podatków majątkowych w kancelarii podatkowej BUR Doradztwo Podatkowe

Podatki to nieodłączna część codziennego życia, a także prowadzenia własnego biznesu. Ich terminowa opłata, jak również poprawne księgowanie ma znaczenie dla zachowania płynności finansowej firmy. Nie wszyscy przedsiębiorcy, a także osoby fizyczne, mają wystarczającą wiedzę w tym zakresie. Na rzetelne doradztwo podatkowe można liczyć na przykład w kancelarii podatkowej BUR Doradztwo Podatkowe z Zielonki.

Specjaliści w dziedzinie prawa podatkowego

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, ale również wiele ze spraw w życiu prywatnym wiąże się z podatkami. Tak naprawdę tego rodzaju opłaty spotykamy na każdym kroku, a prawo dotyczące zasad ich naliczania oraz rozliczania nieustannie się zmienia. W związku z tym łatwo się pogubić, jeśli chodzi o właściwą interpretację przepisów, a jednak nawet najmniejszy błąd może skutkować sporymi konsekwencjami finansowymi. Aby tego uniknąć, warto zasięgnąć pomocy kancelarii podatkowej BUR Doradztwo Podatkowe, znajdującej się w Zielonce. Działalność w branży od 1992 roku pozwoliła zdobyć pracownikom duże doświadczenie w zakresie obsługi klientów, a także coraz bardziej ulepszać poziom świadczonych usług.

Poza prowadzeniem spraw księgowych oraz kadrowo-płacowych, ważny filar oferty stanowi doradztwo podatkowe. Dzięki szerokiej wiedzy ekspertów, którą nieustannie pogłębiają, interesanci mogą liczyć na kompetentne i proste wyjaśnienie zawiłości przepisów, a także wsparcie w rozliczaniu z urzędem skarbowym czy też przy kontrolach podatkowych. Pozwala to utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa oraz uniknąć nałożenia wysokich kar finansowych w razie niedopełnienia wymaganych formalności.

Rodzaje podatków majątkowych

Tego typu danina publiczna jest nakładana na wielkość majątku, co oznacza, że oblicza się go w odniesieniu do bogactwa. Poprzez ten termin rozumie się takie elementy jak między innymi nieruchomości, grunty, floty pojazdów – wszystkie dobra materialne o znacznej wartości. W związku z tym można wyodrębnić następujące typy podatków majątkowych:

  • rolny,

  • leśny,

  • od nieruchomości,

  • od spadków i darowizn,

  • od czynności cywilnoprawnych.

Jeden z ważniejszych stanowi wymieniony podatek od nieruchomości, który dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych, będących użytkownikami wieczystymi gruntów, samoistnymi posiadaczami nieruchomości, a także właścicielami nieruchomości. Takiej daninie publicznej podlegają grunty, budynki lub ich części, również te wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

Sposób rozliczania podatku od nieruchomości

Na początek należy wspomnieć, że tego rodzaju należności nie pobiera przez urząd skarbowy, ale – z racji tego, że jest podatkiem lokalnym – samorządy gminne. To powoduje z kolei, że jego stawki nie są ujednolicone, ponieważ ustalają je indywidualnie poszczególne jednostki samorządowe. Nie mogą one jednak przekraczać maksymalnych wartości, jakie są podawane w obwieszczeniu Ministra Finansów. Określona kwota jest rozbijana na 4 raty płatne kolejno do 15 dnia marca, maja, września oraz listopada.

W przypadku przedsiębiorców, którzy w ramach księgowości prowadzą KPiR istnieje możliwość wliczenia rocznej stawki podatku od nieruchomości do kosztów uzyskania przychodu. Dowodem do zaksięgowania takiej opłaty musi być wystawiona faktura lub rachunek. Jak tłumaczy pracownik kancelarii podatkowej BUR Doradztwo Podatkowe:

Należność za podatek od nieruchomości wlicza się całościowo na podstawie wydanej przez organ samorządowy decyzji, w której została określona jej wysokość na dany rok podatkowy. Często popełniany błąd to ujęcie kosztów w ramach czterech oddzielnie płaconych rat.

Należy pamiętać, że prawidłowe księgowanie opłat w KPiR ma znaczenie do poprawnego rozliczenia się z urzędem skarbowym lub pomyślnego przejścia ewentualnej kontroli podatkowej w firmie.

Opracowanie:
Zielonka, prym. Wyszyńskiego 7H lok. 1
tel. 22 781 88 82
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz