Pomoc prawna po zatrzymaniu prawa jazdy

Zatrzymanie prawa jazdy to duży cios dla osoby, której głównym środkiem komunikacji jest auto. Kiedy dojdzie do sytuacji, w której policjant odbiera prawo jazdy na skutek zaniedbań kierowcy, trzeba działać szybko i zdecydowanie.
Zatrzymanie prawa jazdy – co zrobić?
- Zgłoś się do adwokata
Do adwokata najlepiej pójść tego samego lub następnego dnia. W ciągu 2-3 tygodni od zabrania prawa jazdy prokurator i sąd decydują, co zrobić z dokumentem zatrzymanym przez policję. Od decyzji organów sądowniczych zależy, czy kierowca odzyska zatrzymane prawo jazdy, czy też straci je na dłuższy czas.
- Wniosek do prokuratury lub sądu
Wniosek o zwrot prawa jazdy powinien zostać złożony zaraz po przekazaniu dokumentu prawa jazdy do sądu lub prokuratury. Kierowca lub reprezentujący go adwokat muszą zawrzeć w piśmie przekonujące argumenty, które przemawiają za zwróceniem prawa jazdy przed wydaniem wyroku.
Zatrzymanie prawa jazdy – szybkość działania
Im szybsza reakcja kierowcy, tym większa szansa, że wniosek spotka się z przychylną decyzją organów sądowych. Korzystając z usług doświadczonego adwokata, takiego jak Grzegorz Kamieniarz z Kancelarii Radcy Prawnego, kierowca może mieć pewność, że adwokat podjął wszelkie możliwe działania pomocowe. Wniosek o zwrot prawa jazdy to początek batalii sądowej. Oprócz tego adwokat może złożyć zażalenie na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy i przedstawić wnioski dowodowe (przesłuchanie świadków, badania toksykologicznego, zastrzeżenia do opinii biegłego etc.).
Na tym możliwości prawne się nie kończą. W zależności od wyznaczonej linii obrony adwokat może złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze lub uniewinnienie kierowcy od zarzucanego mu czynu.
Dobry adwokat – jak go rozpoznać?
Skuteczny adwokat powinien zaprezentować własną koncepcję obrony i wspólnie z kierowcą ustalić cel do zrealizowania. Odzyskanie prawa jazdy nie zawsze jest możliwe, dlatego adwokat nie może mamić swojego klienta nieosiągalnym celem. W niektórych przypadkach dużym sukcesem będzie przekonanie sądu do nieorzekania o zakazie prowadzenia pojazdów lub orzeczenie zakazu na krótki okres czasu.
Największymi błędami popełnianymi przez adwokata jest opieszałość oraz rezygnacja z bieżącego kontaktu z klientem. Aby osiągnąć wyznaczone cele, należy działać szybko i zdecydowanie. Doświadczony doradca prawny będzie w stanie stworzyć realną koncepcję obrony, która uwzględnia możliwe do zrealizowania cele, i nie wprowadza klienta w błąd.