Materiał Partnera

Pomoc prawna dla Wspólnot Mieszkaniowych – kiedy może się przydać?

Pomoc prawna dla Wspólnot Mieszkaniowych – kiedy może się przydać?

Wspólnoty Mieszkaniowe to specyficzne podmioty prawne, które dla prawidłowego wypełniania ustawowych obowiązków często potrzebują profesjonalnych porad radcy prawnego lub adwokata. Kiedy taka pomoc prawna jest najbardziej potrzebna? Na czym polega obsługa prawna Wspólnot Mieszkaniowych? Jakiemu prawnikowi warto zaufać? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdą Państwo w tym krótkim poradniku.

Podstawowa obsługa prawna Wspólnot Mieszkaniowych

Wspólnoty Mieszkaniowe działają na szczególnych zasadach ustalonych ustawą o własności lokali i mają specyficzne potrzeby w zakresie obsługi prawnej. Nie każda Wspólnota Mieszkaniowa potrzebuje stałej obsługi prawnej. Większość Wspólnot Mieszkaniowych korzysta z usług prawnych dopiero w chwili pojawienia się trudności. Wyróżnić można konsultacje prawne przed decyzją w kwestii budzącej kontrowersje oraz konsultacje już po powstaniu skomplikowanego problemu. Nie zmienia to jednak faktu, że dla Wspólnot Mieszkaniowych bardzo istotna jest możliwość skorzystania z doraźnej pomocy prawnej profesjonalisty, do którego Wspólnota może się zgłosić w trudnych sytuacjach. Obsługę prawną Wspólnot Mieszkaniowych oferuje Kancelaria Radcy Prawnego Joanny Bacior. Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy ze Wspólnotami Mieszkaniowymi oraz administratorami i zarządcami Wspólnot Mieszkaniowych. Można więc udzielić Wspólnotom Mieszkaniowym, ich Zarządom, administratorom lub Zarządcom, pomocy prawnej w bardziej i mniej skomplikowanych sprawach. W ramach bieżącej obsługi prawnej Wspólnot Mieszkaniowych kancelaria zapewnia indywidualnie dopasowany do potrzeb konkretnej Wspólnoty Mieszkaniowej zakres usług obejmujący m.in. możliwość konsultacji, sporządzanie analiz i opinii prawnych, wsparcie w negocjacjach umów, przygotowywanie projektów uchwał, obsługę zebrań ogółu właścicieli lokali tworzących Wspólnotę Mieszkaniową oraz windykację wierzytelności.

Windykacja i spory z deweloperem

W ramach bieżącej pomocy prawnej profesjonalny prawnik specjalizujący się w obsłudze Wspólnot Mieszkaniowych pomoże także przy windykacji wierzytelności. Przeprowadzi rozmowy z dłużnikiem, przygotuje treść ugody, a w przypadku stwierdzenia braku możliwości polubownego zakończenia sprawy, skieruje sprawę na drogę postępowania sądowego. W ramach sprawy sądowej przygotuje wszystkie pisma procesowe oraz zadba o należytą reprezentację Wspólnoty Mieszkaniowej w sądzie, a po uzyskaniu prawomocnego rozstrzygnięcia sądu, pokieruje sprawą w postępowaniu egzekucyjnym.

Radca prawny lub adwokat posiadający doświadczenie w prowadzeniu spraw związanych z nieruchomościami udzieli pomocy prawnej także w bardziej skomplikowanych sytuacjach. Jako przykład wskazać można spory z deweloperami w zakresie roszczeń z tytułu wad nieruchomości wspólnej. Na zlecenie radca prawny dokona analizy roszczeń, podpowie, w jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo w sądzie, poprowadzi negocjacje z deweloperem, a w razie potrzeby, poprowadzi również sprawę w sądzie. Dobry radca prawny pomoże ponadto w obronie przed sądem zaskarżonej uchwały ogółu właścicieli lokali tworzących Wspólnotę Mieszkaniową. Jego fachowe wsparcie będzie również przydatne w sytuacji skierowanych do Wspólnoty Mieszkaniowej żądań związanych z ochroną danych osobowych, czy ochroną dóbr osobistych. Bez wątpienia ustawodawstwo dotyczące funkcjonowania Wspólnot Mieszkaniowych jest wymagające – dlatego rozsądnie jest wybrać takiego prawnika, który specjalizuje się właśnie w tego rodzaju sprawach.

Opracowanie:
Warszawa, Biała 3 lok. 51
tel. 607 561 574
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz