Artykuł sponsorowany

Pomoc drogowa i holowanie po wypadkach samochodów ciężarowych

Pomoc drogowa i holowanie po wypadkach samochodów ciężarowych

Transport drogowy jest poważną gałęzią branży transportowej, a po polskich drogach kursują tysiące ciężarówek i samochodów dostawczych wyładowanych towarami. Problem pojawia się, gdy niespodziewanie dojdzie do wypadku. W takich sytuacjach sprawdza się profesjonalna pomoc drogowa.

Wyciąganie pojazdów z rowów

Samochody zajmujące się specjalistycznymi przewozami ładunków różnią się między sobą wielkością, gabarytami i ciężarem. O ile samochód dostawczy z ładunkiem można w miarę szybko odholować na lawecie, o tyle znacznie trudniejszym zadaniem bywa wyciągnięcie z przydrożnego rowu samochodu ciężarowego z przyczepą lub ciągnika siodłowego z naczepą i ładunkiem, jeśli jest to możliwe. Nie chodzi tu jedynie o odpowiedni sprzęt, ale również o kreatywność i wiedzę, dzięki której możliwe będzie rozwiązanie bardzo konkretnej sytuacji. Wypadek drogowy za każdym razem wygląda inaczej, a ciężki pojazd może się znaleźć na słupie, krawędzi mostu, w głębokim rowie lub przewrócić na bok, dlatego trudno tu o powoływanie się na określone schematy czy instrukcje.

Pracownicy firm specjalizujących się w świadczeniu usług pomocy drogowej posiadają wiedzę z dziedziny techniki, fizyki i innych obszarów nauki, pozwalającą im na dokonanie obliczeń czy przeanalizowanie sytuacji oraz wybór takiego rozwiązania, które zagwarantuje najlepsze efekty. W grę wchodzi tu również doświadczenie, pozwalające na wykorzystanie w konkretnym wypadku już przepracowanych sytuacji i zastosowanych w nich rozwiązań. Polhol. Całodobowa pomoc drogowa to jedna z takich firm, wyspecjalizowanych w wyciąganiu z rowów nawet dużych samochodów transportowych z załadowaną przyczepą lub naczepą. W rozwiązywaniu problemów pomaga specjalistyczny sprzęt, wśród którego znajdują się dźwigi, holownik z hydraulicznymi urządzeniami, autolawety z dźwigiem zakabinowym i okularem hydraulicznym.

Holowanie i transport po wypadkach

Pomoc drogowa w szerokim rozumieniu to nie tylko naprawianie drobnych awarii lub wymiana koła czy dowożenie paliwa, jeśli kierowca zapomniał zatankować na stacji. Szczególnie ważna jest też pomoc powypadkowa kierowcom samochodów ciężarowych, którzy przewożą cenne ładunki, bardzo często ponosząc za nie odpowiedzialność materialną. Pozostawienie samochodu w rowie może oznaczać kradzież towaru dokonaną przez przypadkowych kierowców czy okolicznych mieszkańców. Firmy specjalizujące się w pomocy drogowej takim kierowcom posiadają też odpowiednie wyposażenie do transportu ciężkich pojazdów z ładunkiem, a jeśli nie są zdolne do jazdy – do przewiezienia ich na platformie i zabezpieczenia na swoich parkingach.

Obsługa powypadkowa to konieczność posiadania odpowiedniego wyposażenia, do którego zaliczają się zarówno samochody-platformy, jak i odpowiednie dźwigi na pojazdach. Im większy udźwig takich urządzeń, tym większe możliwości stwarzają one w zakresie ratownictwa.  Nie ma wówczas problemu z podniesieniem kilkunastotonowej naczepy z rowu, a następnie z podczepieniem jej do ciągnika pomocy drogowej i przewiezieniem do wskazanego miejsca. Firmy usługowe specjalizujące się w pomocy są gotowe do działania przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Ich oferta jest też szeroka, dostosowana do każdego pojazdu, od motocykla i quada po samochód ciężarowy z przyczepą lub ciągnik siodłowy z naczepą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz