Artykuł sponsorowany

Pomoc adwokata Adama Nowosada w sprawach o zasiedzenie nieruchomości

Pomoc adwokata Adama Nowosada w sprawach o zasiedzenie nieruchomości

Zasiedzenie jest jedną z instytucji dawności i oznacza sposób nabycia własności na skutek upływu czasu. Sprawia ono, że nieuprawniony posiadacz nieruchomości lub ruchomości staje się właścicielem ze względu na faktyczne wykonywanie prawa własności przez określony przepisami czas. W rozumieniu formalnoprawnym zasiedzenie eliminuje więc rozbieżności pomiędzy stanem prawnym a tym, kto faktycznie zachowuje się jak właściciel. Co można nabyć w ten sposób? Przeczytaj i sprawdź.

Co może zostać nabyte przez zasiedzenie?

Przedmiotem zasiedzenia mogą stać się rzeczy ruchome i nieruchomości, a także służebności gruntowe. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, służebność gruntową można nabyć tylko wówczas, gdy korzysta się z urządzenia widocznego i trwałego. Poprzez zasiedzenie możliwe jest również nabycie nieruchomości gruntowej, lokalowej i budynkowej.

Także odrębna własność lokalu jest możliwa do nabycia przez zasiedzenie – równocześnie dochodzi wówczas do zasiedzenia udziału we współwłasności gruntu. Nie da się w ten sposób zdobyć części lokalu. Adwokat Adam Nowosad wskazuje również na nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa jako takie, które można nabyć drogą zasiedzenia. Jest to możliwe po zmianie przepisów z dnia 1 października 1990 roku. Od tego czasu zasiedzenie nieruchomości państwowych podlega ogólnym regułom nabywania własności w ten sposób. Co więcej, posiadacz samoistny może doliczyć do okresu posiadania okres sprzed 1 października 1990 roku, ale nie więcej niż 10 lat (w przypadku dobrej wiary) lub 15 lat (w przypadku złej wiary). Pierwszy termin potrzebny do stwierdzenia zasiedzenia nieruchomości należących do Skarbu Państwa lub gminy przez posiadacza samoistnego w złej wierze upłynął 1 października 2005 roku. Należy pamiętać, że z możliwości zasiedzenia wyłączone są drogi publiczne.

Kiedy zasiedzenie może zostać stwierdzone?

Do zasiedzenia nieruchomości konieczne jest spełnienie trzech przesłanek. Pierwszą z nich jest posiadanie samoistne. Oznacza to, że trzeba władać daną rzeczą tak, jak właściciel, czyli wykonywać czynności ujęte w treści prawa własności. Posiadaniem samoistnym nie jest posiadanie wykonywane przez najemców, dzierżawców ani użytkowników. Drugą przesłanką jest ciągłość posiadania. W postępowaniu sądowym adwokat Adam Nowosad pomaga w udowodnieniu, że posiadacz samoistny nabył posiadanie w określonym czasie i że trwa ono do teraz. Ostatnią przesłanką potrzebną do stwierdzenia zasiedzenia nieruchomości jest upływ czasu. Jeśli posiadamy nieruchomość w dobrej wierze, musi minąć 20 lat, zaś jeśli w złej wierze – 30 lat, by można było stwierdzić prawo własności. W problemach z zasiedzeniem warto korzystać z pomocy prawnika. Tego typu sprawami zajmuje się adwokat Adam Nowosad z Kancelarii Adwokackiej w Krasnymstawie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz