Materiał Partnera

Polskie antykwariaty, czyli drugie życie używanych książek

Polskie antykwariaty, czyli drugie życie używanych książek
Większość z nas ma w domu używane i stare książki, które tylko zalegają na półkach. Jeśli nie jesteś pasjonatem zabytkowej literatury, z pewnością nigdy po żadną z nich nie sięgniesz. Słowo pisane jest jednak dziedzictwem kulturowym i ma coś, czego nie posiada żaden ebook – trwałość i ponadczasowość. Pod żadnym pozorem nie niszcz używanych książek, gdyż za kilka lat mogą stać się unikatami. Lepszym rozwiązaniem jest zabranie ich do antykwariatu.

Gdzie można sprzedać używane książki?

Najłatwiejszym wyjściem jest oczywiście sprzedaż online i organizowanie bazarków we własnym zakresie. Nie sprawdzi się to jednak w przypadku bardzo starych książek, których wartości nie jesteśmy w stanie określić. Jeśli posiadasz książki przedwojenne lub wyjątkowo rzadkie, najlepszym wyjściem będzie wybranie się do antykwariatu, gdyż tego typu miejsca posiadają własnych rzeczoznawców. W ten sposób możesz nie tylko pozbyć się zalegających na półkach tomów, ale również na tym zyskać. Miejscem, które skupuje stare, wartościowe książki jest Antykwariat Tom, który znajduje się w Warszawie i swoją działalność prowadzi już od prawie trzydziestu lat!

Jakie książki znajdziemy w antykwariacie?

Oczywiście wyposażenie antykwariatów nie ogranicza się tylko i wyłącznie do ekskluzywnych unikatów, które kosztują setki czy nawet tysiące złotych. Można w nich znaleźć również zwykłe używane pozycje, za które zapłacisz o wiele mniej niż w księgarni. Działa to w obie strony – za kilka złotych możesz sprzedać książki, które już przeczytałeś, ale nie masz wystarczająco miejsca, by magazynować je w domu. Ceny, za które można sprzedać lub kupić książki w antykwariacie zależą od ilości danej sztuki na polskim i światowym rynku, daty wydania, a także ogólnego stanu stron oraz okładki.

Czym prócz skupu i sprzedaży zajmuje się antykwariat?

Tego typu miejsca są najczęściej prowadzone przez hobbystów i kolekcjonerów, którzy swoją pracę wykonują z pełnym zaangażowaniem i pasją. W niektórych antykwariatach, pracownicy nie tylko zajmują się przygotowywaniem eksponatów do sprzedaży, ale również ich szczegółową renowacją, z zachowaniem środków bezpieczeństwa – by nie zniszczyć wartościowych przedmiotów. Książki oddane pod opiekę antykwariusza mogą zyskać drugie życie i znaleźć nowego właściciela, który będzie o nie dbał i doceni wartość zapisanej w nich treści. Stare książki powinny być również odpowiednio konserwowane i zabezpieczone przed powstawaniem dalszych zniszczeń, zwłaszcza tomy wydane jeszcze przed wojną. W domach zwykle są one składowane po prostu na półkach, dlatego antykwariaty są często ratunkiem dla tego typu książek.
Opracowanie:
Warszawa, Żelazna 91
tel. 22 620 13 01
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz