Materiał Partnera

Poliuretany odlewane w formach

Poliuretany odlewane w formach

Poliuretany to tworzywa sztuczne, które mają bardzo szerokie zastosowanie w produkcji różnego rodzaju trwałych produktów. Od jakości wykorzystanego surowca, a także odpowiedniego procesu technologicznego zależy jednak jego przeznaczenie. Może on być bowiem giętki i elastyczny lub twardy oraz nieodkształcalny. Do najpopularniejszych metod obróbki poliuretanów jest ich odlewanie w formach.

Czym jest poliuretan?

Poliuretan oznaczany symbolem PU jest wytwarzany z izocyjanianu i poliolu, które uzyskuje się z surowej ropy naftowej. Dzięki szerokim właściwościom technicznym, a także taniemu procesowi obróbki jest on wykorzystywany w olbrzymich ilościach. Przekraczają one zużycie 12 milionów ton materiału rocznie, co pozwala zaliczyć poliuretan do najbardziej pożądanych obecnie tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się go do np. wyściółki mebli, produkcji materacy, części samochodowych, izolacji lodówek i budynków, płyt kompozytowych, podeszwy butów, czy różnego rodzaju powłok.

Odlewania w formach

Poliuretan jest dzisiaj wykorzystywany w takim procesie technologicznym jak bezciśnieniowe odlewanie w formach. Pozwala to na modelowanie zarówno bardzo małych, detalicznych form o odpowiednich kształtach, wielkości oraz masie, jak i tych dużych produkowanych również hurtowo. Różnego rodzaju maszyny odlewnicze wykorzystywane są w szeroko pojętej branży przemysłowej, takiej jak np. betoniarskiej, czy budowlanej. To dla nich oferowane są usługi i produkty takich podmiotów jak firmy Reximtech, które gwarantują wysokiej jakości formy do poliuretanu i tworzyw sztucznych, a także różnej konstrukcji maszyny odlewnicze. Warto wiedzieć, że rynek tworzyw sztucznych z roku na rok znacznie się rozszerza, dlatego tego typu przedsiębiorstwa są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania całej branży i uzależnionych od niej procesów.

Zalety poliuretanu

Wysokie jakościowo tworzywo sztuczne, jakim jest poliuretan, wykazuje bardzo wiele zalet, dlatego stał się on bardzo powszechnie wykorzystywany. Jednym z najważniejszych jego parametrów technicznych jest odporność na niskie i wysokie temperatury w przedziale nawet od -40 stopni Celsjusza do 70 na plusie. Jest on również odporny na hydrolizę, rozdzieranie, ścieranie mechaniczne, a także na działanie takich czynników jak promieniowanie ultrafioletowe, alkohole, glikole, oleje czy węglowodory. Jeśli chodzi o procesy technologiczne, bardzo ważna jest elastyczność poliuretanu, który po skończonej produkcji może uzyskać pożądane właściwości – może być zarówno bardzo twardy i nieodkształcalny, jak i giętki.

Opracowanie:
Radonie, Borowikowa 5
tel. 505 740 800
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz