Artykuł sponsorowany

Polerowanie lakieru - zabieg przywracający blask i głębię koloru naszemu autu

Polerowanie lakieru - zabieg przywracający blask i głębię koloru naszemu autu

Upływający czas, działanie warunków atmosferycznych, nieumiejętne mycie, a także codzienna jazda, to podstawowe czynniki, które maja negatywny wpływ na stan powłoki lakierniczej pojazdów. Niestety zmatowiony i uszkodzony lakier to kwestia bardzo często bagatelizowana przez właścicieli aut, co jest sporym błędem, gdyż może to doprowadzić do powstania ognisk rdzy lub różnego rodzaju mikrouszkodzeń. Dlatego też będąc posiadaczem zarówno używanego, jak i nowego pojazdu, warto podejmować regularne działania renowacyjno-zabezpieczające, takie jak polerowanie lakieru.

To nie takie proste

Powłoka lakiernicza w naszym aucie pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i funkcję zabezpieczającą poszczególne elementy karoserii przed działaniem czynników zewnętrznych, które mogą spowodować korozję, zadrapania, odbarwienia lub inne, niekiedy bardzo kłopotliwe, uszkodzenia. Warto przy tym pamiętać, że zazwyczaj powłoka lakiernicza składa się z 4 różnych warstw nałożonych jedna na drugą. Są to przede wszystkim:

 1. grunt chroniący przed korozją,
 2. podkład o właściwościach antykorozyjnych - wyrównujący wszelkie nierówności na powierzchni,
 3. bazowy lakier - nadający kolor,
 4. lakier bezbarwny - chroniący powłokę przed warunkami atmosferycznymi i zadrapaniami.

Do najskuteczniejszych sposobów, które umożliwiają przywrócenie blasku i doskonałego wyglądu lakieru samochodowego, nawet przy niewielkich rysach i zadrapaniach na karoserii, jest polerowanie powłoki lakierniczej. Działanie to dotyczy to ostatniej warstwy (lakier bezbarwny), która na szczęście jest na tyle gruba, że można ją delikatnie zredukować, nie uszkadzając bazy, usuwając jednocześnie drobne zniszczenia. Należy jednak pamiętać, że proces ten wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i sporej dozy cierpliwości. Dlatego też prace tego typu należy realizować w wykwalifikowanych warsztatach lakierniczych, takich jak Potrykus Ewa Usługi blacharsko-lakiernicze, gdyż działania te powinny przebiegać
w określonej kolejności, tzn.:

 1. mycie pojazdu, które należy przeprowadzić niezwykle dokładnie,
 2. glinkowanie - usuwające wszelkiego rodzaju brud przyczepiony do lakieru,
 3. pomiar grubości lakieru - w celu dobrania odpowiednich metod i środków polerskich,
 4. zabezpieczenie elementów, które nie będą polerowane (klamki, reflektory, listwy),
 5. dobór preparatów polerskich,
 6. polerowanie lakieru (jedno- dwu- lub trzyetapowe), przy pomocy specjalistycznych narzędzi (np. polerek rotacyjnych i oscylacyjnych), uważając przy tym by nie przegrzać lakieru,
 7. zabezpieczenie – poprzez nałożenie na wypolerowany lakier specjalnego wosku (naturalnego lub sztucznego), bądź też powłoki kwarcowej.

Błędy popełniane przez amatorów

Myśl o oszczędnościach to bardzo często przyczyna podejmowania przez amatorów bez doświadczenia, samodzielnych prób, których celem jest polerowanie lakieru. Niestety brak doświadczenia i umiejętności w zakresie prac lakierniczo – blacharskich przynosi zazwyczaj więcej szkód niż pożytku. Do najczęściej popełnianych błędów w tym zakresie zaliczyć należy:

 • niedokładne umycie i oczyszczenie karoserii – w wyniku czego pozostałości kurzu i piasku wcierane są podczas polerowania w lakier, powodując jeszcze większe rysy oraz uszkodzenia,
 • niewłaściwie dobrana chemia i środki polerujące,
 • nieumiejętna obsługa urządzeń polerujących – powodująca przegrzanie powłoki lakierniczej lub mechaniczne uszkodzenia lakieru i zostawienie na jego powierzchni skaz, tzw. ”hologramów”,
 • polerowanie rozgrzanej słońcem karoserii,
 • niestosowanie się do zaleceń producentów preparatów polerskich – co dotyczy zarówno ilości nakładanych substancji, jaki i czasu ich oddziaływania na lakier.

Polerowanie powłoki lakierniczej to doskonałe rozwiązanie, które odmieni nasze auto, przy czym podstawą sukcesu jest zlecenie tego typu prac doświadczonym specjalistom, dysponującym niezbędną wiedzą oraz profesjonalnymi preparatami i narzędziami.

Opracowanie:
Żukowo, Armii Krajowej 21a
tel. 601 058 949
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz