Materiał Partnera

Pogrzeb i związane z nim formalności – o co należy zadbać?

Pogrzeb i związane z nim formalności – o co należy zadbać?

Niezwykle trudne momenty związane z odejściem bliskiej osoby to jednak konieczność dopełnienia wszelkich niezbędnych formalności związanych z pogrzebem. Uzyskanie aktu zgonu czy wniosek o zasiłek pogrzebowy mogą być jednak z powodzeniem sprawami załatwianymi przez dom pogrzebowy, który w ramach kompleksowej obsługi zajmie się również formalnościami związanymi z ostatnim pożegnaniem osoby zmarłej.

Istotna karta zgonu

Najważniejszym dokumentem, który musi uzyskać rodzina zmarłej osoby, jest akt zgonu. Najpierw jednak konieczne jest stwierdzenie zgonu i wystawienie stosownej karty. Może tego dokonać wyłącznie lekarz, dlatego w przypadku śmierci bliskiej osoby np. w miejscu jej zamieszkania, należy wezwać stosownego specjalistę. Dopiero po wystawieniu karty zgonu dom pogrzebowy może przystąpić do realizowania wszelkich czynności związanych z pochówkiem osoby zmarłej.

Jeżeli jej bliscy zdecydują się udzielić pełnomocnictwa zakładowi pogrzebowemu, ten może w ich imieniu przystąpić do wypełniania poszczególnych formalności. Jest ich kilka i muszą być zrealizowane terminowo, dzięki czemu przygotowania do ostatniego pożegnania nie zostaną zaburzone. Formalnościami związanymi z pogrzebem zajmuje się firma pogrzebowa Litwinowicz, która może dostarczyć do urzędu stanu cywilnego dokumentację związaną z osobą zmarłą. To zarówno wystawiona przez lekarza karta zgonu, jak i dowód osobisty oraz dokument poświadczający ubezpieczenie.

Profesjonalna realizacja formalności

Po przedstawieniu wymienionych dokumentów w urzędzie stanu cywilnego, jego pracownik może przystąpić do wystawiania aktu zgonu. W ramach kompleksowej obsługi zakład pogrzebowy zajmujący się wszelkimi formalnościami związanymi z pochówkiem zgłosi również wniosek o zasiłek pogrzebowy. Komfortowym rozwiązaniem proponowanym przez wiele domów pogrzebowych jest bezgotówkowa zapłata za zrealizowane usługi – jest to możliwe właśnie dzięki przekazaniu zasiłku pogrzebowego firmie zajmującej się organizacją pochówku.

Specjaliści zadbają też o przygotowanie ceremonii i uzgodnienie niezbędnych kwestii z zarządcą cmentarza, na którym spocznie osoba zmarła. To również szereg formalności, które mogą sprawić wiele kłopotów w tych niezwykle trudnych chwilach. Renomowany zakład pogrzebowy będzie w stanie pomóc w przypadku śmierci bliskiej osoby za granicą. W takiej sytuacji składany jest wniosek do prezydenta miasta bądź starosty, który musi zostać poinformowany o chęci pochowania zmarłego w konkretnej miejscowości. Po wydaniu stosownej decyzji firma pogrzebowa zajmie się także transportem ciała do kraju.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz