Materiał Partnera

Pogrzeb i związane z nim formalności – o co należy zadbać?

Pogrzeb i związane z nim formalności – o co należy zadbać?

Niezwykle trudne momenty związane z odejściem bliskiej osoby to również konieczność dopełnienia wszelkich niezbędnych formalności związanych z pogrzebem. Uzyskanie aktu zgonu czy wniosek o zasiłek pogrzebowy mogą być jednak z powodzeniem sprawami załatwianymi przez dom pogrzebowy, który w ramach kompleksowej obsługi zajmie się realizacją poszczególnych kwestii  związanych  z ostatnim pożegnaniem osoby zmarłej.

Istotna karta zgonu

Najważniejszym dokumentem, który musi uzyskać rodzina osoby zmarłej, jest akt zgonu. Najpierw jednak konieczne jest stwierdzenie zgonu i wystawienie stosownej karty. Może tego dokonać wyłącznie lekarz, dlatego w przypadku śmierci bliskiej osoby np. w miejscu jej zamieszkania, należy wezwać osobę do tego uprawnioną. Dopiero po wystawieniu karty zgonu dom pogrzebowy może przystąpić do realizowania wszelkich czynności związanych z pochówkiem osoby zmarłej.

Jeżeli jej bliscy zdecydują się udzielić pełnomocnictwa zakładowi pogrzebowemu, ten może w ich imieniu dopełnić kwestii organizacyjnych. Formalnościami związanymi z pogrzebem zajmuje się firma pogrzebowa Litwinowicz, która może dostarczyć do urzędu stanu cywilnego odpowiednią dokumentację. To zarówno wystawiona przez lekarza karta zgonu, dowód osobisty osoby zmarłej oraz upoważnienie dla firmy pogrzebowej.

Profesjonalna realizacja formalności

Po przedstawieniu wymienionych dokumentów w urzędzie stanu cywilnego, jego pracownik może przystąpić do wystawiania aktu zgonu. W ramach kompleksowej obsługi zakład pogrzebowy zajmujący się wszelkimi formalnościami związanymi z pochówkiem zgłosi również wniosek o zasiłek pogrzebowy. Komfortowym rozwiązaniem proponowanym przez wiele domów pogrzebowych jest  bezgotówkowe rozliczenie usługi – jest to możliwe właśnie dzięki przekazaniu upoważnienia do ubiegania się o zasiłek pogrzebowy firmie zajmującej się organizacją pochówku.

Specjaliści zadbają też o przygotowanie ceremonii i uzgodnienie niezbędnych kwestii z zarządcą cmentarza, na którym zostanie pochowana osoba zmarła. To również szereg formalności, które mogą sprawić wiele kłopotów w tych niezwykle trudnych chwilach. Renomowany zakład pogrzebowy będzie w stanie pomóc w przypadku śmierci bliskiej osoby za granicą. W takiej sytuacji składany jest wniosek do prezydenta miasta bądź starosty, który musi zostać poinformowany o zamiarze pochowania zmarłego w konkretnej miejscowości. Po wydaniu stosownej decyzji firma pogrzebowa zajmie się  transportem osoby zmarłej do kraju.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz