Artykuł sponsorowany

Podziemne systemy zbierania odpadów harmonijnie wpasowujące się w architekturę

Podziemne systemy zbierania odpadów harmonijnie wpasowujące się w architekturę

Różnego rodzaju odpady to problem cywilizacyjny – praktycznie od samego początku istnienia większych społeczności, ludzie generują całą masą różnego rodzaju śmieci. W ostatnim czasie problem ten przybrał jednak rozmiary o niespotykanej dotąd skali. Problemy z kolei pobudzają rynek do szukania rozwiązań. W przypadku śmieci jednym z nich są podziemne systemy zbierania odpadów. Czym one są i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Czym są podziemne systemy zbierania odpadów?

Podziemne systemy zbierania odpadów to proste i rewolucyjne w swojej prostocie rozwiązanie problemu nadmiaru śmieci w przestrzeni publicznej. Na pierwszy rzut oka przypominają one zwykłe kosze na odpady, które możemy spotkać przy właściwie każdej ulicy czy na przystankach autobusowych. W rzeczywistości są one ogromnymi (ich pojemności może wynosić nawet 6m3!) zbiorniki, które zostają umieszczone w ziemi w taki sposób, by na powierzchni pozostał jedynie wpust na odpady – tak zwany kiosk.

- Nasze systemy mogą być zastosowane właściwie w każdym otoczeniu – mówi przedstawiciel firmy Proeko Serwis – Można nimi zastąpić zarówno kosze na odpady obecne w przestrzeni publicznej, jak również wielkie kontenery śmieciowe, obecne na każdym osiedlu mieszkalnym. Nie ma również żadnych przeszkód, by korzystały z nich firmy i zakłady.

Zasada działania jest banalnie prosta – umieszczony na powierzchni ziemi kiosk posiada otwieraną klapę, przez którą możemy wrzucić odpady. Przez kiosk przedostają się one do zbiornika i tam czekają na wywóz. Fakt, że zbiornik ma dużą kubaturę, powoduje, że śmieci pod wpływem własnego ciężaru ugniatają się lepiej, niż w zwykłych koszach, a to powoduje zmniejszenie ich objętości. Dzięki temu możliwe jest maksymalne wydłużenie czasu między kolejnymi wywozami.

Dlaczego warto się na to zdecydować?

Systemy podziemne na odpady to rozwiązanie, które zdecydowanie warto wdrożyć w miejscach, w których występuje duże natężenie odpadów – np. w okolicach ruchliwych ulic, czy na dużych osiedlach. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka:

  • Wysoka pojemność zbiorników – standardowe zbiorniki na śmieci, które możemy znaleźć w wiatach śmietnikowych na każdym osiedlu, mają pojemność zazwyczaj nieco ponad 1000 litrów, a więc 1,1 m3. To kilkukrotnie mniej, niż pojedynczy zbiornik podziemny.
  • Wysoka trwałość – zbiorniki to solidne, metalowe konstrukcje, które dobrze radzą sobie z ewentualnymi próbami zniszczenia oraz z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.
  • Wysoka estetyka – kioski zbiorników zostały zaprojektowane w minimalistycznym duchu. Świetnie wpiszą się w praktycznie każde otoczenie, zarówno krajobraz nowoczesnego osiedla, jak i ruchliwego deptaku w zabytkowej części miasta. Ponadto, zastępując klasyczne kosze i kontenery podziemnymi zbiornikami, możemy skutecznie pozbyć się śmieci z widoku i oszczędzić dużo miejsca.
  • Zabezpieczenie śmieci – zbiorniki są zamykane i dzięki temu skutecznie chronią swoją zawartość. Raz wrzucony odpad zostanie w zbiorniku aż do czasu wywozu. Zamknięcie ponadto ogranicza emisję zapachów, co jest ważne szczególnie latem.
  • Prosta obsługa i łatwy dostęp – mogą z nich korzystać nawet dzieci, a także osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Co bardzo ważne, do zainstalowania systemu niepotrzebne jest zezwolenie na budowę, wystarczy powiadomienie o planowanych pracach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz