Materiał Partnera

Podział zbiorników stalowych

Podział zbiorników stalowych

Na rynku producenckim można spotkać się z konstrukcjami różnego rodzaju zbiorników. Wyróżnia się zarówno te z tworzyw sztucznych, jak i też zbiorniki stalowe, które mają znacznie szersze zastosowanie, głównie do celów przemysłowych. Poznaj zatem razem z nami podstawową klasyfikację tychże wyrobów, a także ich ciekawe przykłady.

Rodzaje zbiorników ze względu na swoją konstrukcję

Zbiorniki stalowe mogą mieć bardzo różne wymiary, a te czasem dostosowywane są poprzez spersonalizowane zamówienia, składane w firmach produkcyjnych. Jeśli chodzi o budowę tychże wyrobów, przede wszystkim należy jednak wspomnieć o tym, że dzisiaj zbiorniki można podzielić na te poziome oraz pionowe. Pierwsze z nich często stosowane są w przemyśle spożywczych, do przechowywania produktów sypkich. Drugie są wydajniejsze przy cieczach. W oby przypadkach można spotkać się również z technologiami podziemnymi lub nadziemnymi. Drugie z nich są dzisiaj częściej spotykane, ze względu na łatwość w serwisowaniu oraz na wzgląd tańszego montażu. Zbiorniki podziemne, stosowane są zaś często w przedsiębiorstwach komunalnych, czy przez firmy, które magazynują wodę pitną.

Kolejny ważny podział zbiorników, dzieli je na stożkowe, płaskie oraz tłoczone. Mowa tutaj o rodzaju oraz kształcie tzw. dennicy. Tu należy również wyróżnić zbiorniki jednopłaszczowe, dwupłaszczowe i wielopłaszczowe, które często wykonywane są w technologii kwasoodpornej. Dzięki takiej budowie, mogą one przechowywać w swoim wnętrzu substancje płynne lub stałe o wysokiej toksyczności.

Ostatnia klasyfikacja zbiorników stalowych, rozróżnia je na te magazynowe, procesowe oraz ciśnieniowe. Tu można wyróżnić zatem zbiorniki na ocet, parafinę, paliwo, RMS, ścieki, deszczówkę, wodę pitną, czy zbiorniki spożywcze i przeciwpożarowe. Konstrukcje ciśnieniowe muszą według norm UDT, być wyposażone w manometry, zawory bezpieczeństwa oraz zawory spustowe; a te procesowe często muszą posiadać budowę, pozwalającą na zamontowanie ich we wnętrzach ośrodków przemysłowych.

Zbiorniki na specjalne zamówienie

Każdy przechowywany surowiec ma określoną tolerancję na wilgoć, czy temperaturę, dlatego dzisiaj wielokrotnie dla wysokiej jakości procesów magazynowych, a także procesowych, zakłady zamawiają zbiorniki według własnych projektów. Często dotyczą one również konstrukcji o niestandardowych wymiarach. Takim zleceniom zawsze sprosta firma AGROTEX, która jest jednym z rynkowym liderów w produkcji wysokich jakościowo konstrukcji zbiornikowych. Potwierdzają to liczne certyfikaty i rekomendacje, a także dodatkowe usługi w postaci regeneracji starych zbiorników, które z powodzeniem można przywrócić do eksploatacji. 

Opracowanie:
Wtelno 131
tel. 512 004 343
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz