Artykuł sponsorowany

Podział spadku – jak to się robi? Praktyczny poradnik

Podział spadku – jak to się robi? Praktyczny poradnik

Śmierć kogoś bliskiego to nie tylko osobista tragedia, ale tez konieczność załatwienia wielu formalności. Jedną z najważniejszych spraw jest spadek. Najczęściej po zmarłym dziedziczy co najmniej kilka osób. Wiąże się to z koniecznością podziału spadku. Nie zawsze da się sprawy spadkowe załatwić u notariusza. Często spadkobiercy próbują walczyć o swoją część majątku w sądzie. Na czym to polega?

Więcej spadkobierców, więcej problemów

Zwykle zmarły ma przynajmniej kilku spadkobierców. To rodzi problemy, zwłaszcza, jeśli już przed śmiercią spadkodawcy osoby, które po nim dziedziczą, pozostają w konflikcie. Spadkobiercy stają się po śmierci osoby, po której dziedziczą, współwłaścicielami przedmiotów, które do niego należały. To może być kłopotliwe – na przykład wtedy, kiedy odziedziczonym majątkiem są nieruchomości, którymi nie sposób rozporządzać w kilka osób. Taka sytuacja prowadzi do poważnych konfliktów w rodzinie – żeby ich uniknąć, lepiej udać się do sądu i dokonać działu spadku. W ten sposób unikniemy przykrych nieporozumień. Żeby postępowanie o dział spadku mogło pójść po naszej myśli, niezbędna będzie pomoc doświadczonego radcy prawnego takiego jak Conseil. Kancelaria radcy prawnego. P. Płoszczyca.

Na czym polega dział spadku

W ramach działu spadku sąd nadaje poszczególnym spadkobiercom prawa do posiadania poszczególnych części majątku po zmarłym. Żeby do tego doszło, najpierw należy ustalić udziały każdego ze spadkobierców w majątku oraz wycenić poszczególne jego elementy – wyceny dokonuje się zgodnie z cenami panującymi na rynku w trakcie trwania postępowania. Warto zwrócić uwagę, że dział spadku można przeprowadzić też na podstawie umowy – najlepiej spisanej u notariusza. Postępowanie sądowe jest jednak konieczne wtedy, kiedy co najmniej jeden ze spadkobierców nie chce przystać na proponowane warunki.

Postępowanie w sądzie

Żeby sąd zajął się naszą sprawą, powinniśmy złożyć odpowiedni wniosek – może go złożyć każdy ze spadkobierców, niezależnie od jego udziałów w majątku. Taki wniosek musi być opłacony – to koszt 500 zł. Sposobów dzielenia spadku przez sąd jest kilka. Jednym z najpopularniejszych jest jednak podział fizyczny – to oznacza, że każdy dostaje części spadku o podobnej wartości, muszą to być jednak takie części, do których spadkobierca będzie miał pełne prawa – jeśli nie da się podzielić majątku tak, by każdy otrzymał jego fizyczną część o takiej samej wartości, ewentualne nierówności są rozwiązywane za pomocą dopłat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz