Artykuł sponsorowany

Podział rusztowań i główne cechy rusztowań aluminiowych

Podział rusztowań i główne cechy rusztowań aluminiowych

Rusztowania pomocne są w wielu pracach wykonywanych na wysokościach. Na rynku spotkać można konstrukcje wykonane z rozmaitych materiałów, jednakże najpopularniejsze są rusztowania stalowe oraz rusztowania aluminiowe. Niektóre z nich posiadają specjalne kółka, dzięki którym w łatwiejszy sposób można przemieszczać rusztowanie, bez konieczności demontażu jego segmentów, co w znacznym stopniu ułatwia i przyspiesza pracę.

Podział rusztowań ze względu na materiał wykonania

Jednym z kryteriów, na podstawie którego można dokonać podziału rusztowań jest rodzaj materiału, z którego zostały wyprodukowane. W takiej sytuacji można wyróżnić:

  • rusztowania stalowe,
  • rusztowania aluminiowe,
  • rusztowania drewniane,
  • rusztowania wykonane z innych materiałów.

W dzisiejszych czasach bardzo rzadko można spotkać rusztowania drewniane, które zostały wyparte przez rusztowania wykonane z aluminium i stali. Stalowe i aluminiowe rusztowania są łatwiejsze w montażu, bardziej funkcjonalne oraz trwalsze. Do budowy dużych obiektów liczy się to, aby rusztowanie było mobilne, a montaż i demontaż jego segmentów odbywał się szybko. To zapewniają między innymi aluminiowe rusztowania jezdne, na które inaczej się mówi rusztowania ruchome. Takie rusztowanie składa się ze sztywnych elementów, a także kółek, które umożliwiają przemieszczanie segmentu w inne miejsce bez koniczności demontażu konstrukcji rusztowania.

Rusztowanie aluminiowe jezdne, które znajduje się w ofercie między innymi firmy S.K.A.T. Rusztowania z Siemianowic Śląskich, wykorzystuje się najczęściej w halach oraz przy montażach różnych obiektów. Ważnym czynnikiem umożliwiającym wykorzystywanie tego typu rusztowań jest to, aby podłoże, na którym stoi rusztowanie jezdne było płaskie. Ruchy rusztowania jezdnego podczas wykonywania na nim prac są niemożliwe, ponieważ wszystkie kółka wyposażone są w hamulce blokujące rusztowanie w danym pozycji, czym uniemożliwiają przemieszczanie konstrukcji.

Podstawowe zalety i zastosowania rusztowań aluminiowych

Aluminiowe rusztowania często wykorzystuje się w różnorodnych pracach, szczególnie budowlano-remontowych. Dzięki stosowaniu tego typu rusztowań proste prace, jak remonty elewacji, malowanie, czy montaż klimatyzacji stają się zdecydowanie łatwiejsze. Rusztowania aluminiowe pozwalają także na wykonywanie prac poza obiektami takimi, jak domy i mieszkania. Średnia wysokość robocza tych konstrukcji wynosi od 3 metrów do 14 metrów, aczkolwiek spotkać można także rusztowania aluminiowe, które sięgają 25 metrów.

Jedną z podstawowych cech małych rusztowań aluminiowych jest ich lekkość. Umożliwia ona łatwiejsze transportowanie tego typu rusztowania. Ponadto mała waga rusztowania sprawia, że są one łatwe zarówno do montażu, jak i demontażu. W porównaniu do stalowych rusztowań, aluminiowe konstrukcje są nawet trzykrotnie lżejsze.

Przewagą rusztowań aluminiowych nad stalowymi jest to, że cechują się one większą odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Aluminiowe konstrukcje są odporne na wszelkiego typu opady, a także na korozję. Te cechy mają duże znaczenie w przypadku prac wykonywanych na zewnątrz. Poza tym rusztowania aluminiowe nie wymagają wielu czynności konserwacyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz