Artykuł sponsorowany

Podział odpadów medycznych

Podział odpadów medycznych

Odpady oraz związane z nimi zagrożenia to coraz większy problem z punktu widzenia ochrony środowiska. Szczególna grupa to odpady niebezpieczne, do której należą odpady medyczne - to mieszanina odpadów ogólnych, tkanek ludzkich i zwierzęcych, odczynników chemicznych i farmaceutycznych oraz opakowań. Większość z nich wymaga specjalnej metody utylizacji, mianowicie spalania w specjalistycznych spalarniach. Jaki jest podział odpadów medycznych?

Definicja według przepisów prawnych

Według polskiej Ustawy z roku 2012 odpady to każda substancja lub przedmiot, których posiadacz zamierza się pozbyć lub jest do tego zobowiązany. By uporządkować gospodarkę zasobami, odpady klasyfikuje się pod względem genezy, właściwości, użyteczności, masowości wytwarzania oraz ekologicznej szkodliwości. Odpadami niebezpiecznymi nazywamy te, które stanowią wyjątkowe zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. Pochodzą one głównie z przemysłu, transportu, rolnictwa oraz służby zdrowia i laboratoriów badawczych. Według wspomnianej ustawy odpadami medycznymi nazywamy te, które powstają w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, prowadzeniem badań oraz doświadczeń w zakresie medycyny. Na liście odpadów medycznych znajdziemy między innymi: odpady medyczne i weterynaryjne, narzędzia chirurgiczne, pojemniki na krew, chemikalia, odczynniki chemiczne, czy pozostałości z żywienia pacjentów oddziałów zakaźnych. Utylizacja odpadów medycznych powinna zostać powierzona wyspecjalizowanej w swoich usługach firmie.

Podział odpadów medycznych

Według licznych naukowych opracowań, w składzie odpadów wytwarzanych w placówkach medycznych najwięcej występuje odpadów komunalnych - około 60% całości. 30% to odpady specyficzne dla tych obiektów, a 10% to odpady, które wymagają specjalnego nadzoru, spośród których 3% stanowią odpady zainfekowane. W Polsce podział odpadów medycznych zawarty jest w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z roku 2001 - dowiadujemy się w firmie EMKA Żyrardowa. Odpady zakaźne to odpady niebezpieczne, zawierające toksyny lub żywe mikroorganizmy, które mogą powodować choroby zakaźne u ludzi i zwierząt. Druga kategoria to odpady specjalne, również niebezpieczne, które zawierają substancje chemiczne, które mogą powodować choroby zakaźne lub skażenie środowiska. Pozostałe odpady nie mają właściwości niebezpiecznych. Dodatkowe kryteria klasyfikacji, to miejsce powstawania odpadów, szkodliwość dla zdrowia lub środowiska oraz rodzaj materiałów, które wchodzą w skład odpadów.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz