Materiał Partnera

Podział nieruchomości – praktyczny poradnik

Podział nieruchomości – praktyczny poradnik

Co zrobić, aby otrzymać zgodę na podział nieruchomości? Należy spełnić kilka warunków. Podpowiadamy, jak przeprowadzić taką procedurę łatwo i sprawnie.

Po co dzielić?

Dzięki wykonaniu podziału nieruchomości, zamiast jednej dużej działki, zyskujemy więcej odrębnych gruntów. Każdy z nich zostaje wydzielony przez geodetę i otrzymuje osobne oznaczenie w ewidencji. Właścicielem mniejszych działek może nadal być osoba, która była posiadaczem dzielonego gruntu. Rozdzielenie jednej dużej nieruchomości na kilka mniejszych może być szczególnie korzystne, kiedy decydujemy się na sprzedaż naszej działki. Mniejsze grunty łatwiej sprzedać, a suma otrzymana za kilka niedużych nieruchomości może okazać się wyższa niż cena, której moglibyśmy zażądać za jedną, dużą działkę

Od czego zacząć?

Zanim zdecydujemy o tym, jak ma przebiegać podział naszej działki, należy upewnić się, że każdy z wydzielonych gruntów będzie miał dostęp do drogi publicznej. W przypadku, kiedy któraś z działek nie ma dostępu do drogi, istnieje możliwość wydzielenia drogi wewnętrznej. Jeśli dzielimy nieruchomość zabudowaną, a podział przebiega przez teren budynku, koniecznie trzeba zadbać o to, żeby linie podziału przebiegały wzdłuż płaszczyzn ścian oddzielenia przeciwpożarowego. Najważniejsze, żeby granice działek przebiegały wzdłuż ścian na całej wysokości budynku – od fundamentu do pokrycia dachu, wyraźnie dzieląc budynek na odrębne części. Należy pamiętać, że decyzję w sprawie podziału nieruchomości zawsze wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a jednym z kryteriów pozwalających na podział działki, jest jego zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Musi ona dotyczyć przeznaczenia terenu i możliwości wykorzystania wydzielonych działek.

Precyzyjne cięcie

Kiedy zdecydujemy się na podział naszej działki, powinniśmy zwrócić się do profesjonalnej firmy świadczącej usługi geodezyjne. Najlepiej zdecydować się na doświadczone przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w tego typu usługach. Firmą geodezyjną, w której ofercie znajduje się profesjonalny podział nieruchomości, jest Geoproar. To przedsiębiorstwo, które na pierwszym miejscu stawia oczekiwania swoich klientów. Pracujący tu specjaliści dbają, aby zawsze dostosować się do potrzeb zleceniodawcy. Ponadto firma dysponuje nowoczesnym sprzętem pomiarowym, co pozwala na dużą precyzję wykonywanych pomiarów. Poza podziałami nieruchomości w ofercie firmy znajduje się też między innymi wznawianie granic, wykonywanie inwentaryzacji powykonawczych budynków i przyłączy, map do celów projektowych i geodezyjna obsługa budów.

Oceń artykuł (16)
4.8
Komentarze
Dodaj komentarz