Artykuł sponsorowany

Podział majątku wspólnego – jak tego dokonać?

Podział majątku wspólnego – jak tego dokonać?

Po rozwodzie małżonków przestaje obowiązywać wspólny ustrój majątkowy. Podobnie dzieje się po uzyskaniu orzeczenia sądowego dotyczącego separacji. Co to zaś w praktyce oznacza? Nie tylko strony przestają wspólnie gromadzić dobra materialne, ale także przysługuje im prawo do rozdziału dóbr. Po rozwodzie wszystkie składniki majątku, zarówno pozyskane w trakcie małżeństwa razem, jak i te, które strony dorobiły się samodzielnie, podlegają podziałowi. Ten odbyć się może zaś jedną z trzech dróg.

Wniosek o podział majątku przy pozwie rozwodowym

Pierwszym sposób na podział majątku wspólnego to zawnioskowanie o jego przeprowadzanie w trakcie rozpraw rozwodowych. Rozwiązanie to jest rekomendowane głównie małżeństwom z krótkim stażem, które nie zdążyły wspólnie dorobić się dużego majątku, a także takowego nie wniosły w trakcie zawarcia związku małżeńskiego. Sąd przychyla się do takiego wniosku również wtedy, kiedy strony nie posiadają wspólnego potomstwa. W innym wypadku podział majątku podczas spraw rozwodowych nie jest najczęściej możliwy.

Zasada dotycząca takiej drogi podziału majątku jest prosta, rozdzielanie odpowiednich składników majątku między małżonkami podczas rozwodu nie może znacząco wydłużyć całego postępowania. Inaczej wniosek jest odrzucany. Pamiętać przy tym należy o zapisach prawa, które nie wskazują jasno czasu, jaki małżonkowie mają na podział majątku po ustaniu małżeństwa. To w ich interesie jest to, by tę kwestię uregulować jak najszybciej.

Odrębny proces sądowy o podział majątku

Drugi sposób na podział majątku wspólnego wiąże się z koniecznością przejścia osobnego procesu sądowego. Nie musi to jednak wiązać się z długą batalią przed sądem. Zgodne co do rozdziału majątku strony, liczyć mogą na szybkie orzeczenie w sprawie. Najczęściej sądy przyznają sprawiedliwie po połowie majątku dla każdego byłego już małżonka, zakładając, iż część składników przypada jednej osobie, która musi spłacić tą drugą. Dotyczy to nieruchomości, pojazdów oraz cennych przedmiotów. Podział zgromadzonych pieniędzy czy też papierów wartościowych jest zaś łatwiejszy. Co zaś ze wspólnie prowadzonymi działalnościami gospodarczymi?

Według prawa oboje małżonkowie nadal mogą  posiadać udziały w jednej firmie. Często jednak przy podziale majątku regulowane są również kwestie właśnie związane z prawem gospodarczym, a także prawem autorskim. W takich przypadkach wielokrotnie dochodzi jednak do konfliktów, a procesy wymagają powołania biegłych sądowych. Zasada sprawiedliwego podziału 50/50 przestaje wtedy obowiązywać.

Podział majątku w formie umowy

Trzeci sposób na podział majątku wspólnego to metoda polubowna, która okazuje się też najkorzystniejsza. Dotyczy ona podpisami między małżonkami umowy o podział majątku, która jest zawierana w formie aktu notarialnego. Postanowienia umowne wypracowywane są zaś w ramach negocjacji lub mediacji w kancelarii adwokackiej. O to prosić można prawników ze SPÓŁKI ADWOKACKIEJ KONIECEK, która specjalizuje się między innymi w prawie cywilnym, rodzinnym oraz opiekuńczym. Kiedy zaś podział majątku w formie umowy jest rekomendowany?

Takie wyjście jest polecane każdej rozwodzącej się parze. Metoda ta wyróżnia się tym, iż to małżonkowie zamiast sądu decydują, który składnik ma przypaść danej stronie. Obniżone są też koszty całej procedury formalnej, a polubowny podział jest też pozytywny dla osób, które wspólnie wychowują dzieci. Brak eskalacji konfliktu przy podziale majątku w kancelarii adwokackiej to bardzo duża zaleta. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz