Artykuł sponsorowany

Podział majątku – trzy sposoby na rozstrzygnięcie kwestii wspólności majątkowej

Podział majątku – trzy sposoby na rozstrzygnięcie kwestii wspólności majątkowej

Rozwodzący się małżonkowie, którzy przy ślubie zdecydowali się na utworzenie jednolitego ustroju finansowego, często są zmuszeni do uregulowania spraw związanych z podziałem majątku. Szczególnie jest to ważne, w przypadku par, które wychowują wspólne potomstwo, a także, które zgromadziły znaczne środki pieniężne na kontach, czy ulokowały małżeński kapitał w nieruchomościach, ruchomościach, a także w formie różnych akcji.

Podział majątku przy sprawie rozwodowej

Jeśli stronie zależy na tym, aby podział majątku został ustalony sądownie podczas rozpraw rozwodowych, należy do pozwu załączyć odpowiedni wniosek. Warto przy tym wiedzieć, że najczęściej sąd wyraża zgodę na przeprowadzenie sprawiedliwego podziału, w przypadku, w którym nie przedłuży to znacznie całego postępowania, bądź, kiedy ma do czynienia z zawiłymi sprawami rozwodowymi z orzekaniem o wyłącznej winie jednego z małżonków. Często podstawą do szybkiego przeprowadzenia podziału majątku przy rozprawie rozwodowej, jest również odpowiednie zabezpieczenie statusu ekonomicznego wspólnego potomstwa. Warto przy tym wiedzieć, że obecnie większość spraw rozwodowych wraz z podziałem majątku, jest przeprowadzanych w obecności adwokatów stron, którzy dbają o korzystne rozstrzygnięcie dla klienta. Istotne przed samą sprawą jest to, aby zebrać odpowiedni materiał dowodowy, ustalić wiele strategii działania, a także oszacować bilans zysków oraz strat. Szczegółowe analizy i proces przygotowawczy, zawsze przeprowadza mecenas Anna Graczyk-Schulz, która posiada ogromne doświadczenie w przejmowaniu zastępstwa procesowego, przy sprawach prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Oddzielna sprawa o podział majątku

Drugim sposobem przeprowadzenia podziału majątku, jest uregulowanie tej sprawy w osobnym postępowaniu. Warto wiedzieć, że niestety wielokrotnie są to długie batalie sądowe, ale zgodne rozwiedzione strony, mogą przeprowadzić sprawę w szybki sposób. Istotne jest przy tym to, iż prawo nie wyznacza czasu, w którym byli małżonkowie muszą po rozwodzie przeprowadzić podział majątku. Jest to ich indywidualna sprawa. Ważne jest jednak to, aby zamknąć prawnie kwestię wspólnych finansów, nieruchomości, czy ruchomości, co pozwoli uniknąć sporów, które mogą pojawić się po latach – adwokaci i całe środowisko prawnicze, nie rekomendują przeprowadzania ugody słownej.

Negocjacje w kancelarii adwokackiej

Trzecim popularnym sposobem na przeprowadzenie podziału majątku, są negocjacje w kancelarii adwokackiej. Działania te mogą wiązać się z polubownym rozwiązaniem sporu pomiędzy byłymi małżonkami i ich pełnomocnikami, bądź też pomiędzy stronami, w obecności jednego adwokata, pełniącego funkcję mediatora. W obu przypadkach precyzyjnie sporządzana jest lista, określająca elementy wspólnego majątku. Następnie dochodzi do negocjacji, związanych z podziałem, czego efektem, jest sporządzenie umowy pomiędzy małżonkami. Ta przekazywana jest do rozpatrzenia przez sąd, bądź jest poświadczana aktami notarialnymi u notariusza, współpracującego z daną kancelarią adwokacką.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz