Artykuł sponsorowany

Podział majątku po rozwodzie – sprawa, w której usługi radcy prawnego mogą okazać się niezbędne

Podział majątku po rozwodzie – sprawa, w której usługi radcy prawnego mogą okazać się niezbędne

Podział majątku małżonków jest dość skomplikowanym i długotrwałym procesem, który może być dokonany przed Sądem lub przed notariuszem (jedynie wtedy, kiedy między stronami nie ma sprzeczności co do planowanego podziału). Strony niejednokrotnie starają się wykazywać, iż wartościowe przedmioty czy też nieruchomości należą jedynie do ich majątku osobistego, a ich wartość nie powinna być dzielona. W takich sporach niezbędna jest pomoc radcy prawnego.

Sposoby podziału majątku wspólnego

W postępowaniu o podział majątku podzielone zostaną również wszystkie nieruchomości wspólne stron. Sąd podczas ich przydzielania konkretnej ze stron może:

  • dokonać podziału fizycznego nieruchomości;

  • przyznać nieruchomość jednej ze stron z odpowiednią spłatą pieniężną na rzecz drugiej strony;

  • zarządzić sprzedaż nieruchomości adekwatnie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego przez komornika sądowego.

Co podlega podziałowi między małżonków?

W pierwszej kolejności podział odnosi się do wspólnych ruchomości, a więc np. meble, samochody przedmioty codziennego użytku sprzęty elektroniczne, przedmioty codziennego użytku itd. Co do reguły powinno być podzielone wszystko, co wspólne. Niemniej, jednak kiedy ruchomości nie mają znaczącej wartości — a zazwyczaj tak jest w przypadku starych ruchomości (poza samochodami), to konieczny jest podział tych rzeczy w naturze. Jest to dość ciężka sprawa, którą warto wyjaśnić poprzez współpracę z renomowanym radcą prawnym, jak np. Patryk Łytko.

Podział w naturze oznacza, że małżonkowie dzielą się fizycznie między sobą tymi rzeczami – jeden staje się właścicielem danego przedmiotu, drugi kolejnego. Chociaż, kiedy strony znajdują się w ostrym sporze, niejednokrotnie trudno o takie rozwiązanie i przeważnie kończy się to wyceną biegłego.Po opinii biegłego Sąd może przyznać konkretne ruchomości stronom (mając na uwadze to, aby ich wartość była podobna dla obu stron) lub jedynie jednej stronie za spłatą na rzecz drugiej -pozostający w sporze muszą wyrazić zgodę na takie rozwiązanie.

Opracowanie:
Wałbrzych, Wieniawskiego 74 lok. 303
tel. 796 098 741
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz