Artykuł sponsorowany

Podział majątku po rozwodzie – skorzystaj z pomocy radcy prawnego

Podział majątku po rozwodzie – skorzystaj z pomocy radcy prawnego

Jednym z ważnych skutków orzeczenia rozwodowego, jest stwierdzenie zakończenia wspólności majątkowej małżonków. Oznacza to w praktyce, że osoby po rozwodzie, które nie miały podpisanej tak zwanej intercyzy, po raz kolejny swoje dobra materialne, gromadzą tylko i wyłącznie „na własne konto”. W większości przypadków istotne jest jednak również uregulowanie kwestii wcześniej pozyskanego majątku, w trakcie pożycia małżeńskiego. Dzisiaj prawo umożliwia dokonanie jego podziału w trzech różnych modelach. Istotne za każdym razem jest jednak to, aby pośredniczył im dobry radca prawny!

 Dlaczego pomoc radcy prawnego przy podziale majątku jest taka ważna?

 Radca prawny jest ważny przy podziale majątku przede wszystkim dlatego, że bez niego dany klient może uzyskać mniejszą część środków pieniężnych, czy dóbr materialnych przy m.in. sądowym podziale. Przykładem może być sytuacja, w której jedna ze stron udowadnia, iż to ona była odpowiedzialna za np. finansowe pokrycie budowy domu, czy też za utrzymanie całej rodziny. W przypadku kiedy małżonków nie łączy wspólne potomstwo, równy podział w takim wypadku nie jest wcale tak oczywisty. Druga ze stron musi bowiem udowodnić, iż np. swoją karierę zawodową, poświęciła prowadzeniu domu tak, aby zapewnić komfortowe życie i odpowiedni wypoczynek małżonkowi. Sprawy podziału majątku nigdy nie są zatem czarno-białe. Stąd tak istotne jest podejmowanie współpracy z radcą prawnym. To on w przypadku drogi sądowej przygotuje odpowiednie scenariusze działania, przygotuje klienta do rozpraw pod kątem merytorycznym, a także psychologicznym, oraz zbierze odpowiednie materiały dowodowe, w formie plików cyfrowych, dokumentacji, czy też zeznań świadków.

Warto wiedzieć! Dobry radca prawny zawsze proponuje swoim klientom inną drogę podziału majątku, niż batalia sądowa. Dzisiaj tysiące kończących się małżeństw, zawiera odpowiednią umowę potwierdzoną notarialnie. Jest to opcja znacznie tańsza, często o obopólnych korzyściach, a także powstrzymująca eskalację konfliktu. Często jest ona rekomendowana dla małżeństw, które posiadają dzieci.

 Trzy drogi podziału majątku

 Podział majątku według przepisów prawa polskiego, nie ma określonego czasu, w którym musi zostać przeprowadzony po rozwodzie. To daje możliwość elastycznego doboru drogi do dzielenia środków finansowych i zgormadzonych dobór materialnych, czy prawnych. Istnieją zatem trzy sposoby podziału majątku:

  1. Podział podczas rozprawy rozwodowej – możliwe jest to, w przypadkach, kiedy dokonywany podział nie przedłuży znacznie całego procesu. Ważne jest jednak złożenie wraz z pozwem odpowiednego wniosku do rozpatrzenia.
  2. Podział po rozwodzie drogą sądową – druga opcja to podział majątku w sądzie, w odrębnym od rozwodu procesie. Pamiętać należy przy tym o tym, że to sąd wyda ostateczny i prawomocny werdykt, z którym strony będą musiały się liczyć. Czasem bardziej opłacalne jest zatem porozumienie, czyli opcja trzecia.
  3. Wspomniane porozumienie, na drodze mediacji, czy negocjacji, to trzecia opcja podziału majątku. Polega ono na przygotowaniu w kancelarii radcy prawnej listy wspólnych dóbr, które są przez strony dzielone ze obopólną zgodą. Zwieńczeniem jest zaś odpowiednia umowa o podział majątku, która potwierdzana jest notarialnie.

Cenna wskazówka! Zawsze na swojego radcę prawnego przy podziale majątku, lub przy rozwodzie, wybieraj eksperta, który ma kwalifikacje w prawie gospodarczym, czy też nieruchomościowym. Wielokrotnie bowiem częścią wspólnego majątku są mieszkania, domy, grunty, akcje, a także prowadzone razem działalności gospodarcze. Idealną współpracę podejmiesz zatem między innymi z Kancelarią Radcy Prawnego Joanną Ostrowską

Opracowanie:
Wejherowo, 10 Lutego 1 lok. 9u
tel. 58 672 92 44
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz