Materiał Partnera

Podwodny świat w salonie. Jak założyć akwarium?

Podwodny świat w salonie. Jak założyć akwarium?

Własne akwarium to ciekawe hobby nie tylko dla dzieci. Zadbane może być powodem do dumy jego właściciela. Oto kilka porad dotyczących założenia własnego akwarium.

Najpierw przygotuj plan

Zanim zaczniemy organizować akwarium powinniśmy przemyśleć, jaki ma mieć ono charakter. Ostatnio dość modne są akwaria holenderskie – w których główną rolę odgrywa podwodna roślinność, a rybki są tylko dodatkiem. Jednak większość osób zakładających akwarium wciąż skupia się głównie na rybkach. Do wyboru mamy akwaria słodkowodne lub morskie. Morskie wymaga dużych nakładów finansowych i sporej wiedzy. Dla początkującego akwarysty lepszym rozwiązaniem będzie akwarium słodkowodne. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z rybkami, wybierzmy mniej wymagające gatunki.

Kształt i rozmiar

Planując założenie akwarium musimy zdecydować, jakiego kształtu i rozmiaru zbiornik możemy utrzymać. Najłatwiej jest dbać o tradycyjne akwaria w prostych kształtach, jednak te wypukłe robią znacznie większe wrażenie na osobach podziwiających nasze rybki. Powinniśmy więc zdecydować, czy wystarczy nam czasu na odpowiednią pielęgnację takiego imponującego zbiornika. Kształt ma duże znaczenie, bo z akwariów o skomplikowanej budowie trudniej usuwa się glony. Rozmiar akwarium jest równie ważny. Duże zbiorniki, pełne roślin i kolorowych rybek wyglądają przepięknie, ale ich pielęgnacja bywa bardzo czasochłonna. Na początek lepiej kupić małe akwarium. Zanim rzucimy się na głęboką wodę sprawdźmy, czy wystarczy nam czasu i zapału, by odpowiednio zająć się małym zbiornikiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by później wymienić go na coś większego. Pamiętajmy tylko, żeby na każdą rybkę przypadało co najmniej 5 litrów wody. Ważne jest też usytuowanie akwarium – najlepiej postawić je w miejscu, do którego dociera niewiele promieni słonecznych. W innym przypadku musimy przygotować się na prawdziwą inwazję glonów.

Potrzebne wyposażenie

Jeśli przygotowaliśmy już plan naszego akwarium, czas wybrać się na zakupy. Możemy każdą część akwarium kupować oddzielnie albo zdecydować się na cały zestaw. Akwario s.c. to sklep, w którym początkujący i zaawansowani akwaryści znajdą wszystko, czego potrzebują. Na początek na listę zakupów powinniśmy wpisać akwarium – przynajmniej 25-litrowe, filtr, grzałkę, pokrywę z oświetleniem i termometr. Pamiętajmy też o siatce do odławiania ryb, czyściku do szyb, odmulaczu, tle i podłożu. Rybek nie kupujemy razem z akwarium – najlepiej wróćmy po nie do sklepu po ponad tygodniu od uruchomienia zbiornika – dopiero wtedy akwarium będzie na nie gotowe.

Oceń artykuł (4)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz