Artykuł sponsorowany

Podwieszany sufit? Skorzystaj z systemów suchej zabudowy

Podwieszany sufit? Skorzystaj z systemów suchej zabudowy

Obniżenie sufitu ma wiele zastosowań. Pozwala wyrównać powierzchnię, ułatwia ogrzewanie pomieszczenia, a także świetnie sprawdzają się w wilgotnych pomieszczeniach np. łazienkach, ponieważ nie odkształcają się i nie odbarwiają nawet po długim czasie. Jak wykonać podwieszany sufit? Najlepszym pomysłem jest wykorzystanie płyt kartonowo-gipsowych – zobacz, jak to wykonać i jakie są plusy tego rozwiązania.

Zastosowanie sufitów podwieszanych

Sufity podwieszane z płyty kartonowo-gipsowej stosuje się w wielu sytuacjach. Zazwyczaj używa się ich, kiedy potrzebujemy ukryć niezbyt estetyczne instalacje np. elektryczne lub wentylacyjne i jednocześnie wciąż mieć zapewniony łatwy dostęp do tych instalacji. Mogą zakrywać także kamery lub tryskacze przeciwpożarowe – na przykład w hotelach lub obiektach gastronomicznych. Korzystamy z tego rozwiązania także wtedy, gdy:

  • chcemy obniżyć pomieszczenie,
  • zależy nam na uzyskaniu oryginalnej formy sufitu,
  • wymagana jest ochrona przeciwpożarowa - sufit podwieszony skutecznie zabezpieczy strop nośny lub kondygnację poniżej przed rozprzestrzenianiem się ognia,
  • chcemy uzyskać dobre właściwości akustyczne,
  • planujemy umieszczenie ciekawej formy oświetlenia wbudowanego w sufit.

Sufity na stelażu metalowym

Wykonanie sufitu podwieszanego za pomocą płyt kartonowo-gipsowych na stelażu metalowym jest łatwe i szybkie. Niezbędny jest do tego dobór odpowiednich elementów stalowych:

  • profili,
  • wieszaków,
  • łączników,

które znajdziesz w ofercie firm produkujących rozwiązania do zabudowy wnętrz, takich jak Metpol. Ten rodzaj konstrukcji nazywany jest suchą zabudową, ponieważ do jej stworzenia niezbędne są elementy niewymagające użycia wody.

Rodzaje profili stalowych niezbędnych do podwieszenia sufitu

Jeśli planujesz samodzielnie wykonać obniżenie sufitu, wiesz już zapewne, że niezbędne będą profile stalowe. Posiadają one jednak oznaczenia, które dla osoby nieobeznanej z tematem są trudne do rozszyfrowania. Najlepiej jest skonsultować swoją decyzję ze specjalistami, jednak niektóre z profili potrzebne są zawsze:

  • podstawowym profilem przy budowie sufitu podwieszanego, jest profil CD, czyli profil główny,
  • uzupełnieniem są profile przyścienne – UD,
  • jeśli planujesz wykonanie obniżenia z łukowatą krawędzią, powinieneś także zaopatrzyć się w profile gięte, przeznaczone do sufitów łukowych.

W ofercie producentów profili do sufitów z płyty kartonowo-gipsowych znajdziesz także duży wybór wieszaków, których zadaniem jest przymocowanie konstrukcji do sufitu oraz łączników, które łączą ze sobą i wzmacniają profile, tworząc stabilny i wytrzymały stelaż, który jest gwarancją bezpieczeństwa.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać