Materiał Partnera

Podstawowe zasady protokołu dyplomatycznego

Podstawowe zasady protokołu dyplomatycznego

Wiele osób uważa, że świat dyplomacji i biznesu to dwa odrębne obszary. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. W obu obszarach w wielu sytuacjach obowiązują podobne zasady protokołu dyplomatycznego, które odpowiednio adaptowane są do ich potrzeb. Może się wydawać, że jest to niezwykle hermetyczny i zamknięty system zasad. Warto jednak wiedzieć, że coraz częściej sięga się po praktyczne rozwiązania, co jest znacznym ułatwieniem.

Czym jest protokół dyplomatyczny?

Protokół dyplomatyczny to określenie historyczne pochodzące z XIX w. Powstał w celu ułatwienia przebiegu obraz Kongresu Wiedeńskiego, który gromadził liczne głowy państw, książąt i ambasadorów. Jego celem było stworzenie szeregu zasad, które pozwoliłyby uniknąć popełnienia gafy i ustalić pierwszeństwa. Trudności podczas takich spotkań dotyczyły głównie usadowienia osobistości najwyższej rangi przy stole – kto, gdzie i koło kogo powinien siedzieć. Obecna jego wersja obejmuje reguły pierwszeństwa, ceremoniały związane z powitaniami, pożegnaniami, wręczaniem prezentów czy też składania wizyt bądź oficjalnych strojów. Szkolenia z protokołu dyplomatycznego pozwalają poznać każdą z nich w teorii, ale też praktyce. Warto wspomnieć, że wszystkie wspomniane zasady znane są nie tylko w świecie polityki, ale też biznesu. Które z nich są najważniejsze?

Najważniejsze zasady protokoły dyplomatycznego

Jedną z ważniejszych jest reguła precedencji. Najczęściej znajduje zastosowanie podczas spotkań biznesowych, gdyż mówi, gdzie należy usadzić gości w zależności od rodzaju spotkania. Wskazuje także kolejność powitania czy podpisania umowy bądź zabierania głosu w czasie wystąpień.

Eksperci z Fundacji Fortis wyjaśniają także, że ważna jest reguła protokołu flagowego. Określa ona bowiem w szczegółowy sposób kolejność ich wywieszania, w zależności od ich ilości. Niewiele osób wie, że inne reguły dotyczą dwóch a inne pięciu chorągwi. Ze wspomnianymi zasadami powinni zapoznać się właściciele przedsiębiorstw, gdyż to właśnie przed siedzibami firm są one wywieszane w przypadkowy sposób. W zasadach umieszczono także kolejność rodzajów flag. W Polsce na pierwszym miejscu powinna pojawić się polska, wojewódzka a dopiero potem miasta.


Warto także wspomnieć o regule dress code’u biznesowego, który czerpie wiele ze świata dyplomacji. Najważniejsze uroczystości i przyjęcia wymagają odpowiedniej oprawy. Jednym z codów jest white tie – zasada ta wymaga założenia fraka, białej kamizelki i białej, eleganckiej muchy w przypadku mężczyzn, a od kobiet długiej sukni z odkrytymi ramionami. Z kolei black tie wymaga smokingu i czarnej muchy a od kobiety sukienki koktajlowej.

Pomimo iż zasad jest wiele, znajomość każdej z nich jest tak samo ważna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz