Artykuł sponsorowany

Podstawowe zasady korzystania z sauny

Podstawowe zasady korzystania z sauny

Historia saun sięga kilku tysięcy lat wstecz. Już nasi przodkowie znali jej doskonałe właściwości prozdrowotne i chętnie z nich korzystali. Jeśli i ty chcesz przekonać się o zaletach sauny na własnej skórze – zorientuj się w podstawowych zasadach korzystania z sauny. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych skutków niewłaściwego saunowania oraz znaczących spojrzeń innych osób przebywających w saunie.

Sauna doskonale redukuje stres i zmęczenie. Pozwala na odnowę zarówno ciała jak i ducha – pod warunkiem, że przestrzega się zasad. Po seansie możemy czuć się zmęczeni i osłabieni, jednak jest to uczucie, które szybko mija. W jego miejscu pojawia się natomiast rozluźnienie i lekkość.

 

Przygotowanie do wizyty w saunie

Przed skorzystaniem z sauny warto odpowiednio się przygotować – mówi specjalista z firmy Florexpol z Lublina, oferującej projekt oraz budowę między innymi basenów i saun – Dzięki temu w pełni się zrelaksujemy i nie odczujemy negatywnych skutków nieprawidłowego przygotowania. Należy pamiętać, że z sauny nie można korzystać, jeśli jesteśmy głodni – może to grozić omdleniem. Nie jest wskazane korzystanie z sauny również po jedzeniu. Najlepiej, jeśli wizytę odbędziemy co najmniej godzinę po posiłku. Organizm zajęty trawieniem nie jest bowiem przygotowany na właściwą regulację temperatury.


Przed samym wejściem do sauny należy wziąć prysznic i dokładnie wytrzeć się do sucha. Do sauny fińskiej, czyli tak zwanej suchej, należy zabrać ze sobą ręcznik. W łaźni parowej jest on zbędny, ponieważ bardzo szybko nasiąknie i stanie się mokry i ciężki. Z sauny najlepiej korzystać nago – jednak jeśli czujemy się skrępowani możemy owinąć się cienkim, bawełnianym ręcznikiem. Najlepiej mieć swój, choć większość obiektów oferuje wypożyczenie. Może być również konieczny drugi, mniejszy ręcznik, który wykorzystamy do położenia pod stopy. Będzie niezbędny jeśli postanowimy usiąść na wyższych stanowiskach. Na najniższym siedzisku stopy można postawić po prostu na ziemi. Nie należy dotykać nagimi częściami ciała desek. Buty zostawiamy przed wejściem do sauny. Nie zaleca się również korzystania z sauny w stroju kąpielowym – sztuczny materiał uniemożliwia prawidłową wymianę cieplną.

Na zewnątrz należy również zostawić biżuterię, zegarki i telefony komórkowe. Rozgrzana biżuteria może poparzyć skórę. Wizytę warto odbyć wieczorem, jednak nie bezpośrednio po ciężkiej pracy fizycznej lub umysłowej. Nie należy również korzystać z sauny przed lub po intensywnym treningu.

 

Korzystanie z sauny – wskazówki

Jesteśmy gotowi do wejścia do sauny. O czym warto wiedzieć będąc w środku?

Przede wszystkim należy pamiętać, że sauna jest miejscem wyciszenia i relaksu. Na wejściu nie trzeba się witać (choć można), aby nie zakłócać spokoju. Unikamy również rozmów oraz nadmiernego hałasu. Na początku warto skorzystać z najniższych poziomów. Tam temperatura jest najniższa – dlatego na wyższe poziomy przenosimy się stopniowo, w celu uniknięcia szoku termicznego. Nogi najlepiej trzymać na wysokości tułowia lub położyć się, aby całe ciało nagrzewało się równomiernie. Podnosząc się z pozycji leżącej należy usiąść na około dwie minuty, aby nie nastąpił gwałtowny odpływ krwi z mózgu, który mógłby doprowadzić do omdlenia. Nie należy również wykonywać gwałtownych ruchów – kabinę lepiej opuścić w sposób spokojny.

Zalecany czas seansu to około 5-15 minut bez przerwy. Podczas pierwszej wizyty czas można skrócić – w zależności od samopoczucia. Po wyjściu z kabiny należy schłodzić się wodą, nie należy jednak polewać zimną wodą rozgrzanej głowy – schładzanie rozpoczyna się od stóp, powoli przechodząc w stronę serca – dodaje specjalista. Nie powinno używać się środków do mycia – mogą bowiem zatykać pory i uniemożliwiać usuwanie toksyn z organizmu. Po prysznicu warto odpocząć przez 10-20 minut, aby temperatura ciała wróciła do normalnego poziomu. Po tym czasie można się ubrać.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz