Materiał Partnera

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne dla psów

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne dla psów

Nie każdy pies wymaga tyle samo uwagi, jeśli chodzi o jego pielęgnację. Najważniejszym czynnikiem jest w tym przypadku rasa psa. Dobór zabiegów, jakim poddamy naszego czworonoga powinien być uzależniony także od pory roku. Podstawowymi zabiegami są oczywiście czesanie, kąpiel i strzyżenie, ale psa możemy zapisać także na obcinanie pazurków i inne zabiegi higieniczne.

Czesanie psa – parametry okrywy włosowej

Okrywa włosowa psa to po prostu jego sierść, futro czy też włosie. Możemy je opisać czterema parametrami: strukturą, kolorem, długością oraz krotnością (okrywa może być podwójna lub pojedyncza). Podwójna sierść to taka, która składa się z podszerstka i warstwy wierzchniej. Nie oznacza to oczywiście, że pojedyncza sierść nie może mieć gęstej, mocnej struktury. Wszystko zależy w tym przypadku od rasy psa – to do niej dobierzemy narzędzia, które przydadzą się nam w trakcie czesania. Jeśli będzie to wyjątkowo trudne, możemy regularnie odwiedzać psi salon fryzjerski, taki jak olsztyński Salon fryzjerski dla psów Pieskie Sprawy. Mimo to powinniśmy zaopatrzyć się w szczotkę oraz grzebień i regularnie samodzielnie wyczesywać swojego psa.

Kąpanie i strzyżenie psa

Podobnie jak w przypadku czesania, także zabiegi takie jak kąpanie i strzyżenie uzależnione są od okrywy zwierzęcia. Niektóre psy będą wymagały rzadszych kąpieli i wizyt u fryzjera, inne odwiedzą go znacznie częściej. Choć wiele zależy tutaj także od naszych upodobań, nie możemy przesadzić z częstotliwością tego typu zabiegów, ponieważ pozbawiony długiej sierści pies może źle znosić niskie temperatury. Profesjonalny fryzjer dla psów dostosuje szampon czy odżywkę do parametrów okrywy włosowej psa, a także jego wieku.

Jakim psom należy obcinać pazury?

Biegający swobodnie po podwórzu pies nie wymaga przycinania pazurków, ponieważ ściera je w naturalny sposób w trakcie ruchu. Musimy tylko okresowo sprawdzać długość tak zwanego piątego pazura, który bez odpowiedniej pielęgnacji może zacząć uwierać naszego czworonoga. Psy domowe powinny natomiast regularnie wizytować salon pielęgnacyjny w celu przycinania pazurków. Wymaga to ogromnej ostrożności, bo wzdłuż pazurów biegną wrażliwe nerwy oraz naczynia krwionośne. Zabieg obcinania pazurów u psa powinien być dokonywany precyzyjnie i bardzo delikatnie, przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz