Artykuł sponsorowany

Podstawowe wyroby hutnicze i ich zastosowanie

Podstawowe wyroby hutnicze i ich zastosowanie

Wyroby hutnicze to podstawa budownictwa oraz przemysłu. Pod tym hasłem kryją się rozmaite produkty o szerokim zakresie zastosowania. Powstają z różnych metali w hutach i zakładach metalurgicznych, dystrybuowane są między innymi przez składy materiałów budowlanych. Ich najważniejsze zalety to przede wszystkim wytrzymałość, długa żywotność oraz duże możliwości obróbki.

Pokrycia dachowe z blachy trapezowej

Na gruncie hutnictwa wyróżnić możemy wiele rodzajów wyrobów hutniczych. Do tych podstawowych należy blacha trapezowa oraz wykonane z metali pokrycia dachowe. Blacha trapezowa to rodzaj blachy ocynkowanej, której przetłoczenie ma formę trapezu. Wykorzystywana jest jako pokrycie dachowe lub element wykończeniowy elewacji obiektów przemysłowych. Często wykorzystywane są w budowie garaży, wiat przystankowych, hal produkcyjnych i magazynowych. Wśród zalet tego materiału wymienić można niski koszt produkcji, łatwość w montażu oraz małą wagę. Popularność przekłada się na dostępność – bez trudu znajdziemy ją w ofercie składów materiałów budowlanych takich jak firma Rekord w Krasnymstawie. Niewątpliwym atutem jest też możliwość pomalowania blachy trapezowej na dowolny kolor.

Stal zbrojeniowa i pręty zbrojeniowe

Innym podstawowym wyrobem hutniczym jest stal zbrojeniowa. To nieodłączny element każdej budowy, wykorzystywana jest bowiem w fundamentach oraz wieńcu dachowym, ale nie tylko. Stalowe pręty zbrojeniowe wraz z betonem tworzą tak zwany żelazobeton, który stosowany jest po to, by wzmocnić konstrukcję i uodpornić ją na znaczne obciążenia statyczne oraz dynamiczne. Ponadto materiał ten daje swobodę w kształtowaniu elementów. Stal użyta do produkcji prętów zbrojeniowych musi spełniać wymagania określonej normy, na podstawie której wyróżniamy pięć rodzajów prętów zbrojeniowych, w tym między innymi pręty gładkie i pręty żebrowane.

Kształtowniki i profile stalowe

Ceowniki, kątowniki, teowniki, to grupa wyrobów hutniczych nazywana kształtownikami lub profilami. Są to element konstrukcyjne o dużej długości i stałym przekroju poprzecznym. Ich nazwy odnoszą się do liter, których kształt przypomina przekrój poprzeczny elementu; C – ceownik, T – teownik, L – kątownik (przekrój tworzy kat prosty). Płaskownik to pręt metalowy o przekroju prostokątnym. Ich produkcja może odbywać się poprzez ciągnięcie, walcowanie lub cięcie z blachy. Powszechnie stosowanym wyrobem hutniczym są również pręty kwadratowe.

Artykuły metalowe

Elementy konstrukcyjne nie są wystarczające, by powstał stabilny i trwały obiekt. Konstrukcje stalowe oraz wszelkie inne potrzebują odpowiednich mocowań. Takie zapewnić im może szeroka gama produktów określanych jako artykuły metalowe. Do niej należą dobrze wszystkim znane śruby, nakrętki, gwoździe oraz nity, z których korzysta nie tylko budownictwo, ale również rozmaite gałęzie przemysłu. Stosowane są do łączenia ze sobą elementów – na przykład nity stosowane są w łączeniu ze sobą elementów płaskich. Każdy z wymienionych ma wielorakie zastosowanie i występuje w wielu odmianach. Same tylko śruby mogą mieć piętnaście różnych rodzajów łba.

Opracowanie:
Krasnystaw, Lwowska 121
tel. 82 576 17 23
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz