Materiał Partnera

Podstawowe wyposażenie jeźdźca – co powinniśmy kupić dla dziecka, które rozpoczyna swoją przygodę z jazdą konno?

Podstawowe wyposażenie jeźdźca – co powinniśmy kupić dla dziecka, które rozpoczyna swoją przygodę z jazdą konno?

Jazda konno jest bardzo popularnym sportem, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Nie tylko motywuje do ruchu na świeżym powietrzu, ale również uczy cierpliwości, szacunku do zwierząt oraz sumienności w wykonywaniu obowiązków. Często jeździectwo jest wybierane jako swego rodzaju forma terapii (hipoterapia), pomagającej walczyć z depresją, chorobami genetycznymi oraz agresywnym zachowaniem u dzieci. Co należy kupić przed rozpoczęciem lekcji?

Kaski jeździeckie – konieczność i bezpieczeństwo

Jedynym wymaganym akcesorium jeździeckim jest kask, zwany również toczkiem. W większości stadnin kaski można wypożyczać (za darmo lub niewielką opłatą), jednak warto mieć swój. Jest to nie tylko bardziej higieniczne, ale również bezpieczniejsze, gdyż toczki dostępne w stajniach często są mocno wyeksploatowane i zniszczone. Koszt zależy od rodzaju. Najtańsze dostaniemy już od kilkudziesięciu złotych, jednak warto zainwestować w sprzęt, który będzie naprawdę wysokiej jakości. W sklepie internetowym Hippoland znajdziemy tani, ale solidny kask YORK w cenie 120 PLN, który jest szczególnie polecany dla poczatkujących jeźdźców. 

Buty do jazdy konnej, czym się charakteryzują?

Często wybieranymi modelami są profesjonalne sztyblety oraz oficerki, choć tak naprawdę mogą to być wszystkie buty, które posiadają gładką powierzchnię oraz odpowiednio wyprofilowaną podeszwę. Kształt podeszwy jest kluczowy, gdyż powinna ona „zatrzymywać” stopę w strzemionach, aby uniemożliwiać zsuwanie się nóg i pozwalać na zachowanie prawidłowej postawy. Płaskie buty, zwłaszcza na początku nauki, mogą przysparzać wielu niepotrzebnych problemów.

Odzież jeździecka

Ubrania do jazdy konnej mają przede wszystkim być dostosowane do warunków pogodowych. Odzież zimowa musi być ciepła, ale możliwie jak najbardziej cienka, aby nie ograniczała ruchów jeźdźca. Nawet latem nie powinno się zakładać krótkich spodni, gdyż mogą powodować otarcia. Najlepszym wyborem na początek, będą lekkie, dresowe bryczesy.

Dodatkowe akcesoria

W dodatkowe akcesoria można zainwestować w nieco późniejszym etapie nauki. Warto, aby dziecko miało nie tylko własny kask, ale również bat czy rękawice jeździeckie. Wiele młodych jeźdźców, zwłaszcza dziewczynek kupuje również własne szczotki i zgrzebła oraz akcesoria do zaplatania końskich grzyw. Warto również zakupić literaturę jeździecką dostosowaną do wieku dziecka, aby przybliżyć mu nie tylko właściwe obchodzenie się z końmi, ale również historię gatunku i temperamenty tych zwierząt.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz