Artykuł sponsorowany

Podstawowe rodzaje znaków drogowych

Podstawowe rodzaje znaków drogowych

Pierwsze znaki drogowe pojawiły się już w starożytności. Były to kamienne tablice, informujące podróżnych o dystansie, jaki został im jeszcze do pokonania na drodze do Rzymu. Znaki, znane nam dziś, pojawiły się w XIX wieku, a ich rozwój oraz unifikacja rozpoczęły się wraz z rozwojem motoryzacji na świecie. Jakie znaki drogowe wyróżniamy? Jakie są ich podstawowe rodzaje?

Kategorie znaków drogowych

Znaki drogowe należą do znaków, obowiązujących w ruchu drogowym. Znaczenie każdego z nich wraz z zakresem obowiązywania w naszym kraju jasno określają przepisy prawa, znajdujące się w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Znaki drogowe zasadniczo dzielimy na kilka podstawowych kategorii:

  • znaki drogowe ostrzegawcze,
  • znaki drogowe nakazu,
  • znaki drogowe kierunku i miejscowości,
  • znaki drogowe dodatkowe,
  • znaki drogowe świetlne, czyli sygnalizatory,
  • znaki drogowe zakazu,
  • znaki drogowe informacyjne,
  • znaki drogowe uzupełniające.

Wszystkie znaki drogowe zostały zaprojektowane sposób, pozwalający na ich czytelny przekaz. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi bowiem mieć możliwość ich właściwego odczytania – nawet z dużej odległości.

Każda grupa znaków wyróżnia się specyficznym kształtem oraz kolorystyką. Ponadto trzy zaki drogowe – najważniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze, cechują się indywidualnym kształtem. Mowa tutaj o znakach takich jak „stop”, który jest ośmiokątem, „ustąp pierwszeństwa przejazdu”, który jest odwróconym trójkątem oraz „droga z pierwszeństwem przejazdu”, występującego w formie rombu. Dzięki temu, że tablice tych znaków pod odróżniają się znacznie pod względem kształtu od pozostałych, są czytelne zarówno z dystansu, jak i od tyłu, gdzie nie widać ani ich koloru, ani znajdujących się na nich symboli – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy ANDROS, która od lat działa w branży oznakowań drogowych.

Rodzaje znaków drogowych

Oprócz podziału znaków drogowych wedle ich funkcji możemy je podzielić także ze względu na ich położenie względem drogi. W ten sposób wyróżniamy znaki drogowe pionowe oraz znaki drogowe poziome.

Znaki drogowe pionowe, jak sama nazwa wskazuje, umieszczane są wzdłuż dróg w pozycji pionowej. Najczęściej występują pod postacią tarczy, mocowanych na specjalnych słupach. Na drogach spotkać możemy także znaki drogowe poziome. Znaki te są malowane na jezdniach bądź chodnikach. Do tego typu znaków należą głównie linie i symbole, które wyznaczają podział dróg na pasy ruchu, kierunki jazdy oraz miejsca zatrzymania się na skrzyżowaniach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz