Artykuł sponsorowany

Podstawowe rodzaje zagęszczarek

Podstawowe rodzaje zagęszczarek

Zagęszczarki to urządzenia przydatne zarówno podczas samodzielnego zagospodarowywania terenu, jak na profesjonalnych placach budowy. Służą do ubijania podłoża i zwiększania jego stabilności. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są dwa podstawowe rodzaje zagęszczarek, czym się różnią, przy jakich pracach są wykorzystywane, a także który z nich sprawdzi się lepiej do Twoich zastosowań.

Zagęszczarki - do czego służą?

Zagęszczarki, nazywane też niekiedy ubijakami, możemy zobaczyć przede wszystkim w rękach profesjonalistów np. przy układaniu kostki brukowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby używać ich we własnym gospodarstwie domowym. Zagęszczarki ubijają grunt lub podsypkę. Sprawiają, że staje się gęstsza, bardziej stabilna i wyrównana. Tak przygotowane podłoże zapewnia wyższą trwałość bruku, jezdni czy toru kolejowego.

Przy pomocy zagęszczarek tworzy się przede wszystkim infrastrukturę drogową, bo od niej wymaga się szczególnej wytrzymałości. Grunt pod ulicę czy torowisko musi przez wiele lat znosić duże obciążenia - wyjaśnia specjalista z TechnikNTB. -  Zagęszczarki wykorzystuje się przy tworzeniu chodników, ścieżek rowerowych, boisk, ale też nasypów i wałów. Sięgają po nie także osoby, którym zależy na trwałym wykończeniu nawierzchni na posesji prywatnej lub firmowej. Tam, gdzie obciążenia są duże, np. przy magazynach, warto ubić grunt, aby kostka na dłużej pozostawała równa.

Zagęszczarki jednokierunkowe i dwukierunkowe

Dwa podstawowe typy zagęszczarek to zagęszczarki jednokierunkowe i dwukierunkowe. Te pierwsze przeznaczone są do lżejszych prac, realizacji przydomowych, parkingów, boisk, ścieżek czy żwirowanych alejek. Jednocześnie zagęszczarki jednokierunkowe doskonale odpowiadają na potrzeby dużych powierzchni, na których prace nie wymagają szczególnej precyzji. Zakres ruchów tego typu urządzeń jest ograniczony, jednak całkowicie wystarczający na potrzeby wyżej wymienionych prac.

Tam, gdzie konieczne są: większa precyzja, wyższa wydajność i solidność, a także duża moc, używa się zagęszczarek dwukierunkowych. Wyróżniają się one przede wszystkim biegiem wstecznym. Pozwalają na pracę w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Ich dokładność sprawia, że są odpowiednim wyborem dla profesjonalistów wykonujących drogi czy trakcje kolejowe, czyli elementy infrastruktury, w których bardzo ważne jest idealne ubicie i wyrównanie terenu.

W porównaniu z zagęszczarkami jednokierunkowymi dwukierunkowe są bardziej zaawansowane technicznie. Oba rodzaje mają jednak swoje zalety i specyficzne zastosowania, w których sprawdzają się doskonale. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz