Materiał Partnera

Podstawowe rodzaje taśm przenośnikowych

Podstawowe rodzaje taśm przenośnikowych

Taśmy przenośnikowe są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Stanowią element systemu transportu wewnętrznego i zdecydowanie ułatwiają pracę. Zastępują ludzi, stwarzając im bardziej komfortowe, lżejsze warunki i nie narażając ich na utratę zdrowia. Wyróżniamy kilka rodzajów taśm, które bez trudu dopasujesz do warunków panujących w Twoim środowisku pracy. Zobacz, czym się różnią.

Dla efektywności oraz bezpieczeństwa realizowanych procesów liczy się jakość elementów i urządzeń stanowiących wyposażenie parku maszynowego. Taśmy przenośnikowe są produkowane z różnych materiałów, aby pod względem ceny, trwałości i odporności na różne szkodliwe czynniki sprostały wszystkim oczekiwaniom inwestorów.

Podział taśm przenośnikowych

Taśmy przenośnikowe dzielimy na kilka kategorii. Zaprezentowany poniżej podział obejmuje modele do przesuwania oraz selekcjonowania elementów dostępne w ofercie firmy Mettech. Oprócz sprzedaży taśm, przedsiębiorstwo zajmuje się także ich serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym.

Taśmy przenośnikowe dzielimy na:

  • taśmy tkaninowo-gumowe: trudnościeralne, odporne na ogień, wysokie temperatury
    i olej,
  • taśmy z prowadnicami,
  • taśmy z antypoślizgową tkaniną,
  • taśmy wyposażone w otwory do filtrowania i oczyszczania,
  • taśmy profilowane z progami, z falbanami bocznymi,
  • taśmy do zadań specjalnych, elewatorowe, rurowe, ślizgowe (odporne na uderzenia).

Jak widzisz, powyższy podział obejmuje wiele zróżnicowanych modeli taśm, dając kupującemu bogaty wybór rozwiązań. Decydując się na konkretny produkt, weź pod uwagę środowisko, w jakim będzie pracował, a także rodzaj selekcjonowanego materiału.

Którą taśmę wybrać?

Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Trudno bowiem kupić i zainstalować jedną uniwersalną taśmę do wszystkiego. Np. do materiałów o kulistym kształcie polecane są taśmy profilowane, które ograniczają zakres przesuwania się ładunku. W miejscach narażonych na zanieczyszczenia piaskiem czy żwirem najlepiej sprawdzą się taśmy z funkcją oczyszczania, a do selekcjonowania – taśmy profilowane z progami.

Jeśli zależy Ci na wysokiej płynności pracy, bez zacinania i szarpania, zwróć uwagę na modele z prowadnicami, które zapewniają płynny i jednostajny transport. Ciekawą alternatywą są też taśmy specjalne, w tym elewatorowe odporne na uszkodzenia, a zatem idealne do pracy w trudnym środowisku. Tam, gdzie jest gorąco, a taśma narażona jest na kontakt z olejem, ropą czy innymi substancjami chemicznymi, sięgnij po ognioodporne taśmy tkaninowo-gumowe.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz