Materiał Partnera

Podstawowe rodzaje spawarek

Podstawowe rodzaje spawarek

Spawanie to obecnie najpowszechniej stosowana metoda trwałego łączenia ze sobą elementów – nie tylko metalowych, ale również pewnych tworzyw sztucznych. Jednak w ramach tej metody wyróżnia się kilka odmiennych technologii, różniących się od siebie między innymi parametrami pracy oraz zastosowaniem. Do każdej z nich używa się innych rodzajów spawarek. Oto kilka z nich.

Migomat

Migomatem nazywamy powszechnie spawarkę przeznaczoną do spawania metodą MIG/MAG. Na czym ona polega?

- MIG/MAG to skrót od Metal Inert Gas/Metal Active Gas – mówi przedstawiciel firmy Airspaw, specjalizującej się w sprzedaży sprzętu spawalniczego – Przy metodzie tej używa się elektrod topliwych, otoczonych osłoną z gazów obojętnych lub aktywnych. Polega ona na wytworzeniu łuku elektrycznego między spawanymi elementami a elektrodą, która pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna się topić. W ten sposób do tak zwanego jeziorka spawalniczego dodawane jest spoiwo, które po zastygnięciu tworzy spaw. Podczas spawania elektroda otoczona jest powłoką z gazów takich jak dwutlenek węgla, argon, hel oraz różne ich mieszanki. Zadaniem osłony jest odcięcie dopływu powietrza atmosferycznego zawierającego tlen, ten bowiem powoduje utlenienie metalu i obniża jakość spoiny.


Ze względu na ten schemat pracy, migomaty mogą być używane wyłącznie w miejscach dobrze osłoniętych od wiatru, np. wewnątrz hal fabrycznych – na zewnątrz podmuch może doprowadzić do rozproszenia osłony gazowej.

Spawarki TIG

Podobną metodą pracy charakteryzują się spawarki przeznaczone do metody TIG, czyli Tungsten Inert Gas. Tak jak w przypadku migomatu, głowica spawarki generuje osłonę z gazu obojętnego, który chroni spawany obszar przed wpływem powietrza atmosferycznego. Różnicę stanowi rodzaj wykorzystanej w spawaniu elektrody. Jest on wykonania z nietopliwego wolframu. Oznacza to, że spawacz podczas pracy musi ręcznie dodawać spoiwo do spawanego materiału. Mimo to spawarki TIG powszechnie uznawane są za urządzenia pozwalające uzyskać najwyższą jakość połączeń. Wykorzystywane są one zarówno do spawania ręcznego, jak i automatyzowanego.

Wysokie jakości spawarki MIG/MAG oraz TIG znajdziemy w ofercie firmy Airspaw.

Inne spawarki

Poza migomatami i spawarkami TIG, rynek oferuje również inne rozwiązania przeznaczone do pozostałych metod spawalniczych. Są to między innymi spawarki MMA, wykorzystujące elektrody z drutu w otulinie z topnika oraz spawarki plazmowe, ogniskujące zjonizowany gaz o temperaturze nawet 20 000 stopni C– dla porównania, metoda TIG pozwala uzyskać temperaturę około 6 000 stopni C

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz