Materiał Partnera

Podstawowe rodzaje rolet

Podstawowe rodzaje rolet

Rolety w większości domów na stałe zastąpiły efektowne, ale niepraktyczne zasłony. Są one wygodne w używaniu, łatwo utrzymać je w czystości, a poza tym świetnie chronią przed promieniami słońca i spojrzeniami sąsiadów. Kupując rolety do własnego domu, można wybierać spośród kilku ich rodzajów. Jakie modele tych osłon okiennych są najpopularniejsze? Czym różnią się one od siebie? Sprawdź.

Podział rolet a miejsce ich montażu

Podstawowym kryterium podziału rolet jest miejsce ich montażu. Dlatego też wyróżnia się rolety wewnętrzne oraz zewnętrzne.

Rolety wewnętrzne są wykonane z materiałów tekstylnych i charakteryzują się dużymi walorami estetycznymi. Mają wpływ na wystrój wnętrza oraz jego aranżację. Do rolet wewnętrznych zaliczamy:

  • plisy – rolety plisowane są wykonane z jednego kawałka materiału, dzięki czemu ich czyszczenie jest bardzo proste. Ich konstrukcja sprawia, że można zarówno opuszczać je od góry, jak i unosić od dołu. Dlatego też można przy ich pomocy zasłonić tylko wybraną część okna. Ze względu na prosty montaż oraz formę można zainstalować je nawet na oknach dachowych
  • żaluzje pionowe – są tak samo często wybierane do domów, mieszkań, jak i do biur. Ceni się je ze względu na nowoczesny wygląd. Składają się z paneli, które są zawieszone na szynie. Można je obsługiwać ręcznie lub automatycznie, przy pomocy napędu elektrycznego
  • moskitiery – składają się z siatki o bardzo gęstym splocie. Chronią pomieszczenia przed słońcem, ale także przed owadami.

Natomiast wśród rolet zewnętrznych można wyróżnić:

  • żaluzje fasadowe – żaluzje fasadowe składają się z poziomych paneli. Można ustawić je tak, aby do pomieszczenia wpadała optymalna ilość promieni słonecznych. Ich powierzchnia odbija światło
  • refleksole – są to przesłony montowane na zewnątrz dużych budynków. Odpowiadają nie tylko za ich zaciemnienie i naświetlenie, ale także za utrzymanie odpowiedniej temperatury w ich wnętrzu
  • rolety antywłamaniowe – są doskonałym zabezpieczeniem przed włamaniami ze względu na swoją wytrzymałość mechaniczną oraz odporność na zniszczenia.

Inne rodzaje rolet

O montażu niektórych rolet należy pomyśleć już na etapie budowy domu lub podczas prac związanych z wymianą okien.

Rolety nadstawne i nadprożowe są montowane bezpośrednio w elementach konstrukcyjnych budynku. Dlatego też ich mocowania są całkowicie niewidoczne, co przekłada się na estetykę wykończenia domu” – mówi fachowiec z firmy Cerchem z Wrocławia.

Ponadto rolety nadstawne zapewniają znakomitą izolację akustyczną, są odporne na korozję i niszczenie. Natomiast rolety nadprożowe dodatkowo wzmacniają konstrukcję całego budynku.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz