Materiał Partnera

Podstawowe rodzaje elektronarzędzi

Podstawowe rodzaje elektronarzędzi

Elektronarzędzia są to narzędzia zasilane prądem elektrycznym. Ze względu na wygodę użytkowania coraz częściej stosuje się w nich akumulatory, a nie kable wymagające bezpośredniego podłączenia do gniazdka. Elektronarzędzia powszechnie używane są w pracach remontowych, a także przy obróbce różnego rodzaju materiałów. Niezbędne są zarówno w domach jak i firmach.

Rodzaje wiertarek

Wiertarka umożliwia wykonywanie otworów w metalu i drewnie, a za pomocą odpowiednich nasadek można nią także wkręcać i szlifować. Wiertarki można podzielić na kilka rodzajów. Wiercenie w twardym podłożu możliwe jest za pomocą wiertarki udarowej. Dla majsterkowiczów, elektryków i stolarzy polecane są wiertarki o mocy do 600 W. Powyżej tej granicy sprzęt jest używany przy ciężkich pracach budowlanych oraz mechanicznych. Wiertarko-wkrętarka umożliwia wiercenie w lekkim podłożu oraz wkręcanie śrub i wkrętów. Natomiast młotowiertarka służy przede wszystkim do wiercenia otworów w betonie, kamieniu, marmurze itp. W odróżnieniu od wiertarki udarowej nie potrzebują silnego docisku podczas pracy.

Rodzaje szlifierek

Szlifierki służą do obróbki wykańczającej utwardzonych powierzchni przedmiotów. Można je podzielić w zależności od budowy i przeznaczenia. Najpopularniejsze są szlifierki oscylacyjne z zamocowanym papierem ściernym. Używa się ich do szlifowania powierzchni płaskich. Do szlifowania ścian używa się szlifierek go gładzi gipsowych. Szlifierki kątowe, w zależności od zastosowanej tarczy, szlifują lub przecinają twarde materiały. Szlifierki mimośrodowe są w stanie szlifować powierzchnie płaskie, lekko zakrzywione, wklęsłe i wypukłe. Ekspert z firmy Lubnar w Lublinie dodaje: Szybsze w działaniu są szlifierki taśmowe, które używa się do bardzo dużych powierzchni.

Inne popularne elektronarzędzia

Najpopularniejsze są wiertarki i szlifierki, jednak na rynku dostępnych jest bardzo dużo elektronarzędzi dostosowanych do wybranych materiałów, określonych prac i poziomu zaawansowania operatora. Do przecinania drewna oraz materiałów drewnopodobnych służą pilarki tarczowe. Wiele modeli pilarek ma możliwość pochylenia głowicy do kąta 45 stopni. Do cięcia drewna służą także wyrzynarki, dzięki którym możliwe jest wykonywanie cięć liniami krzywymi. Strugi elektryczne służą do strugania powierzchni drewnianych, a także wręgowania i fazowania naroży. Opalarki stosuje się do usuwania farby, lutowania rur lub wyginania przedmiotów z tworzyw sztucznych. Pistolety do kleju używane są do nakładania kleju na gorąco, natomiast lutownice spajają elementy metalowe za pomocą cyny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz