Materiał Partnera

Podstawowe informacje o roletach wewnętrznych

Podstawowe informacje o roletach wewnętrznych

Rolety wewnętrzne coraz częściej zastępują firany i zasłony w pomieszczeniach. Doskonale sprawdzają się także w pomieszczeniach biurowych, skąd z powodzeniem wypierają żaluzje. Czym są rolety i na czym polega ich fenomen, dzięki któremu cieszą się niesłabnącą popularnością?

Proste i eleganckie rolety łączą w sobie zadania firan i zasłon, po pierwsze osłaniając wnętrze przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz, a po drugie umożliwiając wygodną regulację nasłonecznienia pomieszczeń – wyjaśnia nasz expert marki Prakto. Tym, co odróżnia je od klasycznych żaluzji, jest przede wszystkim wygoda obsługi, ale także bezawaryjne działanie, łatwość w utrzymaniu w czystości i znacznie lepsza estetyka.

Mechanizm rolety wewnętrznej

Obecnie na rynku rolet wewnętrznych spotykamy się z dwoma rodzajami mechanizmów: koralikowym i sprężynowym.

System koralikowy jest starszym rozwiązaniem, stosowanym już w najwcześniejszych typach rolet. Zwinięcie i rozwinięcie przesłony okiennej w takim systemie łączy się z koniecznością ręcznej regulacji poprzez przesuwanie – najczęściej koralikowego – sznurka. System ten działa płynnie i bezawaryjnie, jednak może stanowić pewne zagrożenie w mieszkaniach, w których przebywają małe dzieci.

System sprężynowy jest stosunkowo nowszym rozwiązaniem. Regulacja rolety odbywa się tutaj automatycznie, poprzez pociągnięcie ręką za dolną krawędź rolety. Mechanizm sprężynowy jest zatem znacznie wygodniejszy, a dodatkowo nie stanowi ryzyka dla dzieci.

Sposób montażu rolety wewnętrznej

Rolety wewnętrzne możemy montować bezpośrednio na skrzydle okna lub do sufitu/ściany nad oknem. Rolety montowane na skrzydle okiennym nazywane są też mini roletami. Montuje się je na skrzydle za pomocą specjalnych haczyków, które nie wymagają wiercenia. Wadą tego rozwiązania może być odchylanie się rolet, kiedy okno jest uchylone lub otwarte. Problem ten można jednak łatwo wyeliminować za pomocą specjalnych prowadnic.

Rolety, które przewiercamy do ściany nazywamy klasycznymi. Choć montaż jest bardziej wymagający, taka roleta jest stabilniejsza. Trudniej jednak wkomponować ją we wnętrze – zawsze pozostaje wyróżniającym się elementem. Rolety klasyczne są więc zalecane przede wszystkim do osłaniania okien bardzo dużych lub o nietypowych kształtach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz