Artykuł sponsorowany

Podstawowe informacje dotyczące zrzeczenia się dziedziczenia

Podstawowe informacje dotyczące zrzeczenia się dziedziczenia

Zrzeczenie się dziedziczenia jest rodzajem porozumienia, które pozwala spadkodawcy na uzyskanie wpływu na to, co otrzymają spadkobiercy po jego odejściu. Taką umowę zawiera się w formie aktu notarialnego. Do realizacji tego zadania potrzebne są dwie strony, a mianowicie spadkodawca i przyszły spadkobierca, który zaliczany jest do spadkobierców ustawowych. Co warto wiedzieć na temat zrzeczenia się dziedziczenia?

Jakie rezultaty wywołuje umowa zrzeczenia się dziedziczenia?

W efekcie umowy zrzeczenia się dziedziczenia następuje wyłączenie od dziedziczenia osoby, która zgodnie z przepisami miałaby prawo do nabycia pewnej części majątku po śmierci spadkodawcy – podkreśla specjalista z Kancelarii Adwokackiej Jemielity i Płaczek. Takie porozumienie może dotyczyć tylko dziedziczenia ustawowego. W przypadku, gdyby spadkodawca, który wyłączył określoną osobę z dziedziczenia ustawowego, sporządził testament, w którym została ona uwzględniona, to staje się ona spadkobiercą testamentowym.

Warto zauważyć, że dopóki spadkodawca żyje umowa zrzeczenia się dziedziczenia, może być zmieniona w ten sposób, że strony umowy podpiszą kolejne porozumienie w formie aktu notarialnego.

Jak umowa zrzeczenia się dziedziczenia wpływa na zachowek?

W pewnych sytuacjach, dzięki takiej umowie, spadkodawca uzyskuje większy wpływ na to, jak będzie podzielony jego stan posiadania po jego śmierci niż w przypadku testamentu. Zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia sprawia, że dany spadkobierca, który taką umowę ze spadkodawcą podpisał, traci prawo do zachowku. W zamian spadkodawca może mu przekazać np. pewną część majątku w drodze darowizny i skutecznie zachęcić do zawarcia umowy zrzeczenia się dziedziczenia. Zanim udamy się do notariusza, by pozbawić spadkobiercę prawa do zachowku, warto tę kwestię skonsultować z adwokatem i wybrać najkorzystniejsze i zgodne z naszymi zamierzeniami rozwiązanie: testament czy umowa o zrzeczenie się dziedziczenia. 

Jaka jest różnica między zrzeczeniem się dziedziczenia a odrzuceniem spadku?

Należy wskazać, że zrzeczenie się dziedziczenia różni się od odrzucenia spadku. Pojęcia te są bardzo często mylone.

Pierwszą zasadniczą różnicą jest to, że umowa zrzeczenia się dziedziczenia to porozumienie, które podpisywane jest za życia spadkodawcy pomiędzy spadkobiercą a spadkodawcą. Odrzucenie spadku może natomiast odbyć się dopiero po śmierci określonej osoby i zależy wyłącznie od woli spadkobiercy.

Kolejna różnica jest taka, że zgodnie z prawem spadkowym odrzucenie spadku powoduje, że spadkobierca, który spadek odrzucił jest traktowany tak jakby nie żył, a dziedziczenie przechodzi na jego zstępnych (czyli np. na  jego dzieci i wnuki). Natomiast zawarcie umowy zrzeczenia się dziedziczenia zasadniczo wyłącza z dziedziczenia również zstępnych takiego spadkobiercy, chyba że umówiono się inaczej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz