Materiał Partnera

Podstawowe elementy ubioru narciarskiego

Podstawowe elementy ubioru narciarskiego

Dla każdego, kto interesuje się narciarstwem, oczywisty jest fakt, iż dyscyplina ta wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale też wyposażenia. Jak się jednak okazuje, narty, buty i wiązania to nie wszystko. Bardzo ważny jest bowiem również odpowiedni ubiór techniczny, w tym spodnie, kurtki i inne elementy garderoby. Z czego dokładnie składa się strój narciarski i czym powinien się on charakteryzować?

Rodzaje i właściwości ubioru narciarskiego

Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych elementów ubioru narciarskiego, warto na chwilę zatrzymać się przy klasyfikacji strojów dla narciarzy. Na rynku dostępne są bowiem ubrania typowo techniczne i tzw. casual – dotyczy to przede wszystkim kurtek, ale też spodni narciarskich czy też spódnic. Podstawowe kryterium podziału stanowi tu membrana, która powinna odpowiadać warunkom panującym na danej trasie. Najważniejsze jej parametry to wodoszczelność oraz oddychalność. W przypadku kurtek typu casual wartości te oscylują przeważnie wokół 5000 jednostek i pozwalają na efektywne odprowadzanie wilgoci. Z kolei narciarskie kurtki i spodnie techniczne charakteryzują się znacznie wyższymi parametrami membrany, dzięki czemu nadają się one do jazdy w ekstremalnych warunkach, np. na lodowcu i zapewniają skuteczną ochronę przed niskimi temperaturami, opadami śniegu i deszczu, a także niwelują skutki pocenia się w trakcie intensywnego wysiłku. Na uwagę zasługuje tu również ubiór puchowy, który znakomicie ogrzewa ciało, skutecznie chroniąc organizm narciarza przed wychłodzeniem. Jeśli chodzi o klasyfikację odzieży narciarskiej, to ważne jest tu także rozróżnienie na ubrania męskie oraz damskie, które różnią się sposobem dopasowania do sylwetki, krojem i designem. Bez względu jednak na styl i przeznaczenie stroju, poszczególne elementy ubioru narciarskiego powinny wyróżniać się wysoką jakością, wytrzymałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne. Muszą skutecznie zapobiegać wchłanianiu wilgoci i zapewniać swobodę ruchu oraz dobrą cyrkulację ciepła, by narciarz czuł się w nich maksymalnie komfortowo. Warto zatem kupować produkty renomowanych marek, które znajdziemy np. w sklepie internetowym NartyOK.

Z czego składa się ubiór narciarski?

Do podstawowych elementów stroju narciarskiego zaliczamy:

Spodnie – powinny skutecznie chronić przed wychłodzeniem i przenikaniem wilgoci, muszą też umożliwiać swobodne poruszanie się po stoku i być odpowiednio miękkie, by nie powodować otarć. Ważna jest też wysoka wytrzymałość spodni, które przecież narażone są na uszkodzenia np. podczas upadków, czy też mogą się przeciąć od krawędzi narty. Do wyboru mamy przy tym modele z podwyższonym stanem, a także z wygodnymi szelkami.

Kurtki – wykonane z wiatroszczelnych i wodoodpornych materiałów, które pozwalają na odparowywanie wilgoci, skutecznie chronią przed zimnem. Posiadają kaptury i wygodne kieszenie, np. na skipass.

Bluzy techniczne – wykonane z „oddychających" materiałów zapewniających efektywne odprowadzanie wilgoci, gwarantują komfort termiczny i wygodę ruchu.

Bielizna termoaktywna – spodnia warstwa ubioru również ma istotne znaczenie dla komfortu i swobody ruchów narciarza. Techniczna bielizna zapewnia dobrą wentylację, jest pozbawiona niewygodnych szwów i dzięki wysokiej elastyczności doskonale dopasowuje się do sylwetki.

Warto przy tym pamiętać o przestrzeganiu zasady zakładania trzech warstw technicznych. Oznacza to, że w pełni profesjonalny, a więc komfortowy ubiór powinien składać się ze spodniej warstwy, którą tworzy bielizna termiczna, warstwy środkowej np. bluzy technicznej oraz warstwy wierzchniej, czyli kurtki i spodni technicznych. W ten sposób wilgoć generowana przez organizm w efekcie pocenia się będzie skutecznie odprowadzana. Jeśli którąś z wymienionych warstw, np. bieliznę zastąpimy zwykłym ubraniem bawełnianym, mokra warstwa przylgnie do ciała, co skutecznie obniży komfort jazdy, a dodatkowo będzie stanowiło zagrożenie dla zdrowia. Na wybór idealnego ubrania na stok warto zatem poświęcić więcej czasu, by jazda na nartach stała się prawdziwą przyjemnością.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz