Materiał Partnera

Podstawowe elementy składowe wodnej instalacji grzewczej

Podstawowe elementy składowe wodnej instalacji grzewczej

Większość eksploatowanych budynków, czy to mieszkalnych, biurowych, magazynowych czy produkcyjno-usługowych wymaga ogrzewania. Nasz klimat wymusza takie rozwiązanie w każdym okresie zimowym, aby funkcjonowanie w nich było możliwe i komfortowe. Na rynku ciepłowniczym mamy do wyboru wiele rozwiązań technologicznych, uwzględniających różne metody, formy ogrzewania pomieszczeń. Zobaczmy, jakie elementy wchodzą w skład najpopularniejszego rozwiązania, jakim jest wodna instalacja grzewcza?

Centralne ogrzewanie w jednym punkcie z rozprowadzeniem ciepła za pomocą wody do grzejników to jedno z najczęstszych i najbardziej praktycznych rozwiązań, jakie od lat stosuje się w budownictwie.

Kocioł centralnego ogrzewania to podstawa instalacji

Kocioł jest centralnym punktem, w którym generowane jest ciepło na cały obiekt. Aby jego transmisja mogła się odbywać na duże odległości, wyposażony jest on w płaszcz wodny, do którego owo ciepło jest przekazywane z palącego się płomienia. Kluczowe parametry takiego kotła to:

  • Moc kotła - zależy ściśle od ogrzewanej powierzchni oraz jej strat cieplnych. Inaczej bowiem zachowuje się budynek biurowy z małymi drzwiami, a inaczej hala garażowa z wielkimi, często otwieranymi wrotami

  • Rodzaj paliwa - decyduje o stałopalności, bezobsługowości kotła i jego ekonomii. Paliwa gazowe i płynne, jak gaz ziemny czy olej napędowy, są najbardziej zautomatyzowane, ekologiczne ale też najdroższe w eksploatacji. Konkurencją dla nich są węgiel, ekogroszek czy drewno opałowe.

  • Stałopalność – bezproblemowość i komfort użytkowania kotłów.

Dobór mocy, jak i dobór najlepszego dla naszego sposobu życia i codziennego funkcjonowania określa projektant instalacji do danego budynku. Warto sprawdzić czy współpracuje on z doświadczonym dystrybutorem urządzeń grzewczych. Wybór ten determinuje nie tylko końcowy koszt inwestycji, ale gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania instalacji grzewczej, zapewniając sprawny serwis i przeglądy okresowe. Idealnym rozwiązaniem, jest zlecenie wykonania projektu, montażu, a następnie usłudze okresowego serwisowania jednej wyspecjalizowanej w branży firmie takiej jak, chociażby Wod-Kan Gaz C.O.Instal-Plus.

System rozprowadzenia ciepła – bez nich nic się nie zadzieje

W skład systemu rozprowadzenia ciepła wchodzą:

  • rury systemowe główne

  • rury odgałęźne

  • pompa obiegowa

  • urządzenia pomocnicze jak zawory termostatyczne, elektrozawory, zawory ciśnieniowe bezpieczeństwa i termoizolacja.

Układ ten pozwala na rozprowadzenie ciepła z minimalnymi stratami w najdalszy zakątek instalacji z minimalnymi stratami energetycznymi. Pompa obiegowa załącza się w momencie rozgrzania kotła i wyłącza po jego wygaśnięciu i wystygnięciu wody obiegowej. System termozaworów pozwala na utrzymanie wysokiej temperatury kotła czy wody użytkowej.

Za ogrzewanie pomieszczeń odpowiadają grzejniki w formie zespołu żeberek wodnych, układu ogrzewania podłogowego w wylewce czy nagrzewnic nadmuchowych typu mokrego. Aby usprawnić układ, grzejniki wyposaża się w termoregulatory, reagujące przymykaniem od bieżącego stanu cieplnego pomieszczenia. Układ ciepłej wody użytkowej najczęściej sprzężony jest z układem ogrzewania budynku. Daje to dwie korzyści – system generacji ciepła jest ten sam co ogrzewania oraz koszt podgrzania jest niski w porównaniu choćby z prądem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz