Materiał Partnera

Podstawowe błędy podczas holowania pojazdu

Podstawowe błędy podczas holowania pojazdu

Większości ludzi wydaje się, że holowanie jest w gruncie rzeczy prostym zadaniem. Okazuje się jednak, że jest to mylne przekonanie. Niestety ta pewność doprowadza do wielu niebezpiecznych sytuacji na drogach. Błędy popełniane przez kierowców w najlepszym wypadku kończą się jedynie mandatem. Coraz częściej dochodzi też do groźnych wypadków. Podpowiadamy jakich błędów należy unikać podczas holowania pojazdu.

Stan techniczny pojazdu

Przed rozpoczęciem holowania kwestią fundamentalną jest sprawdzenie stanu technicznego holowanego pojazdu. Pod żadnym pozorem nie można holować samochodów, które mają niesprawny układ kierowniczy. Jeśli w samochodzie działanie układu hamulcowego jest aktywowane przez odpalenie silnika, to holowanie takiego pojazdu również jest zabronione. Analogiczne zasady obowiązują w przypadku aut, które po wyjęciu kluczyka ze stacyjki blokują kolumnę kierownicy. W powyższych sytuacjach jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest wezwanie autolawety, która w będzie w stanie szybko przetransportować uszkodzony samochód we wskazane miejsce.

Odpowiednie oznakowanie

Dosyć powszechnym błędem podczas holowania pojazdu jest używanie świateł awaryjnych. Dotyczy to zarówno kierowcy holowanego auta, jak i prowadzącego holujący samochód. Warto podkreślić, że takie oświetlenie pojazdu stwarza ogromne niebezpieczeństwo. Uniemożliwia ono bowiem prawidłową sygnalizację za pomocą kierunkowskazów. W momencie, gdy holowane pojazdy zmienią kierunek jazdy, mogą doprowadzić do groźnej sytuacji na drodze. Samochód holujący zawsze powinien mieć włączone światła mijania. W przypadku holowanego pojazdu muszą być włączone światła postojowe. Ponadto obowiązkiem, o którym wiele osób zapomina, jest konieczność umieszczenia trójkąta ostrzegawczego w holowanym pojeździe. Należy go zamontować z lewej strony tylnej szyby.

Ubezpieczenie auta

Słów kilka warto także poświęcić ubezpieczeniu pojazdów. Otóż wszelkie szkody wyrządzone przez holowane pojazdy pokrywane są z polisy OC holującego. Ubezpieczenie pojazdu holowanego ma znaczenie w momencie, kiedy nie jest on połączony z autem holującym. Nie dotyczy to jednak sytuacji, kiedy linka holownicza ulegnie zerwaniu lub odczepieniu w trakcie jazdy.

„Warto także pamiętać o sprawdzeniu ważności badania technicznego holowanego pojazdu. Jego brak może dać ubezpieczycielowi mocne argumenty do wstrzymania wypłaty odszkodowania.” – wyjaśnia Maciej Nogalski, prowadzący firmę oferującą profesjonalne holowanie pojazdów. Rzecz banalna, o której często zapominamy, to przepis mówiący jasno, że również kierowca pojazdu holowanego musi posiadać ważne prawo jazdy.

Holowanie pojazdu z pewnością nie należy do prostych zadań. W wielu przypadkach dużo lepszym i bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest wezwanie autolawety, która w sposób profesjonalny i szybki zajmie się transportem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz