Artykuł sponsorowany

Podstawowe badania okulistyczne

Podstawowe badania okulistyczne

Każdy z nas powinien regularnie badać swój wzrok. Standardowe badanie okulistyczne obejmuje podstawowy pakiet testów. Niemniej jednak zakres badania okulistycznego może być o wiele szerszy. Celem poprawy świadomości pacjentów przygotowaliśmy artykuł, w którym szczegółowo omówimy rodzaje badań, jakie mogą być wykonywane podczas wizyty okulistycznej. Wyjaśnimy również jakie choroby można wykryć dzięki tym badaniom.

Co obejmuje podstawowe badanie wzroku?

Każda wizyta w gabinecie okulistycznym obejmuje wykonanie określonego pakietu badań. Potocznie nazywane są one podstawowymi. Badania te mają na celu weryfikację czy u danego pacjenta występuje wada wzroku bądź czy już istniejąca wada nie uległa pogłębieniu. W celu stwierdzenia tego faktu lekarz okulista musi przeprowadzić komputerowe badanie wzroku, które nazywane jest badaniem obiektywnym. Ponadto lekarz wykonuje badanie ostrości wzroku (badanie subiektywne), które obejmuje odczyt liter o różnych rozmiarach z tablicy.

Do podstawowych badań okulistycznych możemy również zaliczyć pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Badanie wykonuje się za pomocą tonometru. Znaczna większość gabinetów posiada jeden z dwóch rodzajów tonometru. Najczęściej stosowanym jest tonometr bezdotykowy. Urządzenie wyrzuca z siebie powietrze, które uderzając w rogówkę, powoduje jej odkształcenie. To z kolei pozwala na precyzyjny pomiar ciśnienia wewnątrz oka. Druga metoda nazywana jest dotykową i wykorzystuje tonometr aplanacyjny. Badanie tonometrem aplanacyjnym jest wykonywane w znieczuleniu. Tonometr ma specjalny pryzmat, który dotyka oka i dzięki temu dokonuje pomiaru ciśnienia.

Jak przebiega badanie dna oka?

Kolejnym z podstawowych badań, jakie powinien wykonać okulista, jest sprawdzenie dna oka. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się lampę szczelinową. Przed badaniem okulista aplikuje pacjentowi krople powodujące rozszerzenie źrenic. Dzięki temu możliwa jest ocena stanu całej siatkówki. Badanie pozwala dokładnie sprawdzić oko, jak również wykryć wiele chorób o charakterze ogólnoustrojowym, jak cukrzyca czy miażdżyca. Głównie z tego względu badanie okulistyczne dna oka zaliczane jest do pakietu podstawowych i musi być wykonywane podczas każdej rutynowej wizyty.

Jakie badania może zlecić okulista?

Podstawowe badanie okulistyczne jest tylko pozycją wyjściową do ewentualnego poszerzenia diagnostyki. W przypadku stwierdzenia wysokiego ciśnienia wewnątrz oka, lub zdiagnozowania widocznych zmian w obrębie nerwu wzrokowego, okulista może zlecić dodatkowe badania. Wskazaniem do przeprowadzenia dalszej diagnostyki jest także występowanie jaskry w rodzinie.

Wśród najczęściej wykonywanych badań dodatkowych należy wymienić USG oka, które pozwala zweryfikować co dzieje się w oczodole pacjenta. USG oka wykonuje się także u pacjentów chorujących na zaćmę i bielmo rogówki, u których nie można wykonać diagnostyki za pomocą lampy szczelinowej. Badanie USG umożliwia diagnostykę guza oka, przedarcia lub odwarstwienia siatkówki oraz zmian w obrębie nerwu wzrokowego. U pacjentów z zaćmą badanie USG ułatwia dobór właściwej soczewki.

Wśród badań dodatkowych warto także wymienić badanie obrazowe HRT, GDX i OTC. Badanie obrazowe pozwala przeprowadzić diagnostykę kolejnych przekrojów tkanek oka (siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego i rogówki). Badanie obrazowe jest wykonywane u pacjentów z podejrzeniem jaskry, nowotworu, zwyrodnienia plamki żółtej oraz zmian cukrzycowych.

Planując podstawowe badanie wzroku, warto odwiedzić Klinikę Okulistyczną Jasne Błonia w Łodzi. Klinika powstała w 2001 roku na wzór nowoczesnych placówek działających na terenie Niemiec i Francji. Placówka zapewnia kompleksowe usługi w zakresie leczenia chorób oka oraz najlepszą opiekę medyczną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz