Materiał Partnera

Podstawowe akcesoria wędkarskie

Podstawowe akcesoria wędkarskie

Wędkarstwo jest ciekawym hobby, którym może zająć się właściwie każdy, kto ma trochę wolnego czasu. Łowienie ryb nie wymaga dużej sprawności fizycznej ani wydatków obciążających domowy budżet. Jedynym wymogiem jest tu zakup wędki i akcesoriów niezbędnych do wędkowania. Jakie to artykuły i co warto o nich wiedzieć przed pójściem do sklepu wędkarskiego?

Wędzisko – podstawa dla wędkarza

Może nie wszyscy spotkali się z tym terminem. Wędzisko to kij będący fundamentem wędki. Te lekkie i poręczne przedmioty produkowane są z dziś z włókna szklanego lub węglowego. Poszczególne modele wędek różnią się też tym, jak się je składa – mogą one być jednoczęściowe (bardzo wytrzymałe), teleskopowe (rozsuwane, dzięki czemu mogą być długie) lub segmentowe (złożone są z kilku części). Przy wyborze wędki warto zwrócić uwagę na takie jej parametry jak: akcja podczas łapania ryby, ciężar wyrzutu (zsumowanie masy obciążników i przynęty), długość (optymalna: 3-3,5 m) oraz waga (preferowane są lekkie modele wędek).

Co oprócz wędki?

Po pierwsze, żyłka. Wśród dostępnych akcesoriów wędkarskichmodele żyłek o różnej grubości i wytrzymałości. Dla początkujących wędkarzy optymalną grubością żyłki będzie 0,16 mm. Po drugie, haczyki. Różnią się one kształtem i wielkością: większe haczyki opatrzone są niższym numerem, a mniejsze – wyższym. Standardowe rozmiary haczyków to: 16-26. Do łączenia haczyka z żyłką potrzebna jest agrafka. Haczyki mają również różne kolory, są to: czerwony, złoty, srebrny. Po trzecie, spławiki. Ciekawą opcją dla tych, którzy lubią łowić w nocy, jest spławik z przezroczystą rurką na świetliki. Po czwarte, siatki wędkarskie służące do przechowywania złapanych ryb. Do takiej siatki powinno być dołożone obciążenie zapobiegające temu, by ryba się nie udusiła po wypłynięciu z wody.

Jaki kołowrotek wybrać?

Jeśli ktoś zaczyna dopiero swoją przygodę z wędkowaniem, przyda mu się również kołowrotek. Jak zwraca uwagę nasz rozmówca z firmy FPH Expert, wśród dostępnych kołowrotków są modele z ruchomą szpulą o solidnej konstrukcji i wysokim komforcie użytkowania oraz modele ze stałą szpulą. Te ostatnie kołowrotki są bardziej uniwersalne, stosować je można przy różnych rodzajach wędkowania. Przy wyborze kołowrotka warto zwrócić uwagę na hamulec, który jest niezbędny przy holowaniu ryb. Jeśli zdecydujemy się na wybór kołowrotka z przednim hamulcem, możemy oczekiwać precyzyjnego działania i łatwej obsługi. Do połowu małych ryb będzie on w sam raz. Z kolei na większe okazy lepiej zaopatrzyć się w kołowrotek z tylnym hamulcem.  
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz