Artykuł sponsorowany

Podnośniki koszowe – niedostępne elementy na wyciągnięcie ręki.

Podnośniki koszowe – niedostępne elementy na wyciągnięcie ręki.

Spektrum zastosowań podnośników koszowych jest bardzo szerokie i praktyczne. Dzięki nim prace wykonamy dokładnie i bezpiecznie. Na rynku istnieje szereg firm, które świadczą takie usługi najmu, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, gdy czekają nas prace na wysięgniku. W pewnych sytuacjach praca z takim urządzeniem jest koniecznością, jak np. w trakcie wznoszenia stalowych i drewnianych konstrukcji, kiedy to podnośnik koszowy staje się prawą ręką monterów.

Wykorzystanie zwyżki do obsługi konstrukcji i urządzeń na wysokości jest nie tylko komfortowym sposobem na wykonanie zadania, ale również gwarantem bezpiecznej pracy. Stosowanie takich podnośników nie niesie za sobą ryzyka upadku z wysokości. Pracownik chroniony jest barierką kosza wynoszonego, która w połączeniu z uprzężą do prac na wysokościach, lonżą daje mu praktycznie 100% bezpieczeństwa i może bezstresowo skupić się na właściwym zadaniu, zachowując wymogi techniczne oraz dokładność prac. W przeciwnym wypadku wymagana byłaby specjalna ekipa do prac wysokościowych, droga i bardzo trudno osiągalna sprawa, a na dodatek nie gwarantująca utrzymania właściwej pozycji do prac i niesie ze sobą dość duże ryzyko wypadku. Niektórych prac wręcz nie da się wykonać bez takiego urządzenia. Warto zatem, mimo nawet braku bezwzględnej konieczności, mieć na uwadze bezpieczeństwo zarówno monterów, jak i otoczenia i skorzystać z wynajmu podnośnika koszowego.

Wynajem czy kupno?

To częste pytanie firmy, która potrzebuje wykonywać prace na wysokości. Podnośnik koszowy nie należy do urządzeń tanich, jego posiadanie wiąże się z okresowymi przeglądami bezpieczeństwa oraz stawia wymóg obsługi przez wykwalifikowanych – z właściwymi uprawnieniami i doświadczeniem – pracowników. Warto zatem przemyśleć, jak często będziemy korzystać z takich prac i być może ukierunkować się na usługi wynajmu podnośnika koszowego z dojazdem, operatorem i gwarancją bezpiecznej i sprawnej obsługi.

Wznoszenie konstrukcji budowlanych.

W trakcie wznoszenia stalowych i drewnianych konstrukcji podnośnik koszowy staje się prawą ręką monterów. Pozwala im na swobodne podejście z dowolnej strony do łączonego elementu, daje miejsce na posiadanie zapasu narzędzi przy sobie, a częsty powrót na ziemię nie jest już problemem. Układanie popularnych płyt warstwowych z użyciem zwyżki generuje precyzję i daje gwarancję nie uszkodzenia ich perforacji, tak istotnej z punktu widzenia jakości izolacji termicznej.

Instalacje hal przemysłowych – urządzenia wentylacyjne, cieplne, czy elektryczne – nie są już problemem nawet dla małej ekipy monterów. Zastosowanie podnośników ma miejsce także w trakcie wznoszenia wszelkiego rodzaju instalacji przemysłowych napowietrznych, estakad, taśmociągów, rurociągów oraz napowietrznych linii energetycznych i telekomunikacyjnych. Skorzysta z nich także branża reklamowa, chłodnicza, czy bardzo popularna ostatnio zielona energia w postaci paneli fotowoltaicznych, czy wiatraków.

Rodzaje podnośników. Jakie cechy rozpatrzyć przed wynajmem

Parametry dodatkowe podnośników koszowych pozwalają na optymalny dobór urządzenia dla wskazanego zakresu prac. Główne cechy to

  • maksymalna wysokość podnoszenia
  • maksymalny ciężar podnoszony
  • pojemność osobowa kosza
  • napęd hydrauliczny na wszystkie koła z blokadami dyferencjałów do pracy w terenie
  • sterowanie zdalne z poziomu gruntu lub z kosza.

Według Franciszka Piekarskiego, właściciela firmy "FRAWENT" Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Spółka Komandytowa wynajem podnośnika koszowego, tzw. zwyżki, do prac montażowych, czy przycinki drzew wymaga operatora dźwigu o najwyższych kompetencjach, gdyż liczy się tu precyzja ruchów, często decydująca nie tylko o właściwym przebiegu prac, ale również o szybkości jego wykonania, co ma niebagatelne znaczenie przy pracach, przy głównych węzłach komunikacyjnych.

Prace konserwacyjne budynków koniecznie ze zwyżką

Istniejące instalacje przemysłowe oraz budynki wymagają okresowej interwencji na wysokości. Przyczynami są awarie spowodowane wiatrami, uszkodzenia mechaniczne, awarie zainstalowanych urządzeń. Klasyczna lampa uliczna będzie wymagała obsługi montera, który nie powinien już używać słupołazów i narażać się na upadek z wysokości, zwłaszcza w obliczu ryzyka porażenia prądem. Oddzielną kwestią są przeglądy okresowe, czy zabezpieczenia antykorozyjne instalacji, czy pokryć dachowych, które wymagają dokładności, dużego spectrum działania i jednocześnie jak najmniejszego obciążania konstrukcji wagą pracownika. Do szczególnych rodzajów prac konserwacyjnych należy, ciążące na administratorach nieruchomości usuwanie nadmiaru śniegu z dachu budynku, również przy użyciu zwyżki.

Mimo że wykorzystanie podnośników koszowych jest szerokie, to w praktyce jego zakup wraz z szeregiem atestów, okresowych przeglądów i specjalistycznych szkoleń operatorów dla firm, których podstawowym profilem działalności nie są prace na wysokościach, jest nieuzasadnionym wydatkiem. Dla prac okresowych montażowo- konserwacyjnych z pomocą przychodzą firmy takie jak wspomniana firma FRAWENT.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz