Artykuł sponsorowany

Podłoże pod garaż blaszany – jak je przygotować?

Podłoże pod garaż blaszany – jak je przygotować?

Garaż blaszany to popularna alternatywa dla garaży murowanych. Zapewnia skuteczną ochronę samochodu przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, a przy tym jest łatwy w budowie oraz tani. Jednak wiele osób, które decyduje się na garaż blaszany, nie wie, w jaki sposób odpowiednio przygotować podłoże pod konstrukcję. Dlatego przedstawiamy najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać.

Lokalizacja garażu

Jeszcze przed zamówieniem garażu konieczne jest przemyślenie kilku aspektów, które będą przekładać się na praktyczność i funkcjonalność naszego garażu. Pierwszą oraz najbardziej podstawową sprawą jest dobra lokalizacja. Otóż od usytuowania garażu zależy czy wyjazd i wjazd do niego będą łatwe oraz bezproblemowe.

Kwestie praktyczne

Kolejnym ważnym parametrem są wymiary garażu. Te, w firmach specjalizujących się w produkcji garaży blaszanych, takich jak Konstal Sp. z o. o., można spersonalizować zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Tzw. blaszaki czasami służą do przechowywania jednego lub więcej pojazdów, a czasami pełnią funkcję schowka na narzędzia ogrodowe czy rowery. Wielkość garażu oraz jego przeznaczenie bezpośrednio wpływają na to, w jaki sposób musi być przygotowane podłoże. Natomiast jeśli chodzi o wstępne uporządkowanie terenu, trzeba zadbać o jego dokładne wyrównanie i wypoziomowanie. Należy też usunąć ewentualne krzewy lub pozostałości korzeni oraz ściągnąć wierzchnią warstwę humusu. Dzięki temu konstrukcja garażu blaszanego będzie stabilna.

Wylewka, fundament, a może bloczki?

Jak przygotować właściwe podłoże pod garaż blaszany? Tutaj rozwiązań jest kilka. Najprostszym są bloczki betonowe. Bloczki można kupić w sklepach budowlanych, a następnie wystarczy je rozstawić. Dla garażu blaszanego o standardowych wymiarach 3x5 m wystarczy 6 bloczków –  po jednym na każdym rogu i po jednym na dłuższych bokach. Jeśli garaż jest większy, trzeba zwiększyć też liczbę bloczków. To rozwiązanie jest polecane szczególnie w przypadku garaży tymczasowych. Innym, nieco trwalszym niż bloczki, sposobem są fundamenty. W tym celu należy wykopać rów o szerokości 20 cm i głębokości 50 cm zgodnie z wymiarami konstrukcji. Fundamenty powinny wystawać po 10 cm przy każdej ze ścian. Następnie rów zalewany jest betonem i po kilku dniach można postawić blaszaną konstrukcję. Niemniej jednak zdecydowanie najlepszym oraz najtrwalszym rozwiązaniem jest wylewka betonowa. Przede wszystkim zapewnia stabilność konstrukcji, a także zachowanie czystości w jej wnętrzu. Aby wykonać wylewkę, konieczne jest usunięcie ok. 20 cm ziemi na powierzchni o 20 cm większej niż wymiary garażu. Następnie wykonuje się szalunek i całość wypełnia betonem. Niektórzy decydują się także na wyłożenie podłoża  kostką brukową czy płytami chodnikowymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz