Artykuł sponsorowany

Podłogi sportowe – jakie normy powinny spełniać?

Podłogi sportowe – jakie normy powinny spełniać?

Za bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu w salach zamkniętych takich jak sale przeznaczone do realizacji zajęć wychowania fizycznego, sale fitness czy hale sportowe odpowiada wiele czynników, a jednym z nich jest rodzaj zastosowanej nawierzchni. Jest to ważna kwestia, która wpływa nie tylko na komfort użytkowania przestrzeni, ale również ryzyko kontuzji. Zobacz, jakie normy powinna spełniać podłoga sportowa i jakie rodzaje nawierzchni wyróżniamy.

Jakie normy powinna spełniać podłoga sportowa?

Wymagania, jakie powinna spełniać wewnętrzna nawierzchnia sportowa, ściśle reguluje europejska norma EN 14904. Określa ona zarówno  wymagania techniczne, jak i klasyfikację bezpieczeństwa. Firmy oferujące projektowanie oraz wykonanie nawierzchni sportowej, muszą więc realizować projekty zgodnie z restrykcyjnymi normami.

Odpowiednio wykonane podłoże sportowe charakteryzuje się:

  • odpowiednim współczynnikiem tarcia kinetycznego powierzchni użytkowej,
  • wysoką wytrzymałością mechaniczną,
  • trwałością konstrukcji,
  • właściwą elastycznością i sprężystością , pochłaniającą część energii,
  • równością powierzchni,
  • zdolnością tłumienia dźwięków uderzeniowych,  jednak bez pochłaniania całej energii uderzenia.

Duże znaczenie mają także czynniki klimatyczne  - temperatura, wilgotności powietrza oraz wentylacja, ale najważniejszy jest komfort i bezpieczeństwo gry.

Korzystając z usług firmy Komes – Manufaktura drewna, prowadzonej przez rzeczoznawcę podłóg, Zbigniewa Krysztofiuka możesz liczyć na realizację wszystkich wymienionych warunków oraz nienaganną estetykę wykonanej przez specjalistów podłogi sportowej.  

Właściwości dobrej nawierzchni sportowej

Przed oddaniem ukończonego zlecenia podłoga sportowa przebadana powinna być pod wieloma względami, by zapewnić bezpieczeństwo osobom, które korzystać będą z tej nawierzchni. W trakcie takich badań sprawdzany jest m.in. kąt ugięcia w punkcie, absorpcja energii, poślizg, obciążenie toczne oraz odbicie piłki i światła. Jest to szczególnie istotne w przypadku podłóg w miejscach przeznaczonych do organizacji zawodów sportowych – jedynie nawierzchnie spełniające określone normy mogą uzyskać atest międzynarodowej organizacji sportowej, uprawniający do organizacji  zawodów międzynarodowych.

Rodzaje podłóg sportowych

Parkiety sportowe klasyfikowane są ze względu na rodzaj zastosowanych materiałów, technikę montażu oraz przeznaczenie. Wśród podłóg sportowych wyróżnić możemy więc:

  • podłogi powierzchniowo-elastyczne – zbudowane z konstrukcji wsporczej, zapewniającej sprężystość na całej powierzchni, oraz z nawierzchni twardej – najczęściej parkietu drewnianego. Charakterystyczną cechą tego rodzaju podłóg sportowych jest rozkładanie siły nacisku punktowego na dużą powierzchnię. Tego typu podłogi sportowe są odpowiednią nawierzchnią do pomieszczeń, w których rozgrywane będą zawody sportowych dla osób dorosłych o średniej i większej wadze;
  • podłogi punktowo-elastyczna – takie nawierzchnie wykonuje się bez użycia drewna i często stosowane są jako podłogi do gry w siatkówkę, tenisa, badmintona lub squasha oraz w szkolnych salach gimnastycznych. Znajdują zastosowanie także w obiektach przeznaczonych do gimnastyki leczniczej oraz rekreacyjnego uprawiania sportu;
  • podłogi kombinowane – są to podłogi sportowa będące połączeniem podłogi punktowo-elastycznej oraz powierzchniowo-elastycznej. Jest to najbardziej uniwersalny typ podłoża sportowego, który stosuje się zarówno w obiektach rekreacyjnych, jak i obiektach, które przeznaczone są do wyczynowego uprawiania sportu;
  • podłogi mieszane – zbudowane są one z dwóch warstw: warstwy elastycznej oraz warstwy o średniej sztywności, która rozdziela obciążenia. Taka konstrukcja pozwala sportowcom na uniknięcie zbyt szybkiego zmęczenia mięśni.

Rodzaj zastosowanej powierzchni jest więc ściśle uzależniony od przeznaczenia obiektu, a jej doborem zajmują się wykwalifikowani pod tym kątem specjaliści.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz