Materiał Partnera

Podłogi drewniane i parkiety – jak wygląda ich układanie?

Podłogi drewniane i parkiety – jak wygląda ich układanie?

Drewniana podłoga lub elegancki i stylowy parkiet to doskonałe rozwiązanie dla każdego domu czy mieszkania. Przy wyborze typu posadzki należy jednak dokładnie przeanalizować poszczególne jej parametry, takie jak chociażby klasa ścieralności czy użyteczności, określające wytrzymałość na konkretny typ eksploatacji, a montaż pozostawić profesjonalistom. Jak konkretnie wygląda układanie różnego rodzaju podłóg drewnianych i parkietów?

Niełatwe zadanie

Właściwe zamontowanie drewnianej podłogi to zadanie dla specjalistów. Układanie paneli wymaga bowiem sporych umiejętności oraz precyzji, a dobre firmy zajmujące się tego typu pracami zwracają uwagę na każdy szczegół przy montażu. Zarówno podłogi wykonane z drewna litego, jak i klejonego, wymagają przeprowadzenia odpowiednich działań – fachowcy zaczynają od kontrolowania wilgotności nie tylko samego podłoża, ale też drewna. Po przeanalizowaniu tych istotnych parametrów i stwierdzeniu braku nieprawidłowości, podłoże musi zostać we właściwy sposób przygotowane. Pracami tego typu zająć powinni się doświadczeni specjaliści dysponujący odpowiednią wiedzą i narzędziami, tacy jak np. Tar-Pod F.U.H. – firma zajmująca się m.in. układaniem gotowych podłóg drewnianych oraz parkietów. Gotowa posadzka umożliwia położenie podłogi, a następnie jej szlifowanie oraz wykończenie – w tym zakresie wykonuje się lakierowanie, woskowanie lub olejowanie. Po kompleksowym montażu podłogi drewnianej pozostaje przyklejenie listew przypodłogowych, co musi być również wykonane z odpowiednią starannością. Jak się więc okazuje, układanie podłogi z drewna to zadanie dla fachowców – jak natomiast wygląda montaż parkietu?

Elegancki parkiet

Parkiet to wyjątkowy typ podłogi, który wygląda niezwykle elegancko i nadaje pomieszczeniom wyjątkowy charakter i styl. Jego montaż również należy zlecić specjalistom, którzy zajmą się – podobnie jak w przypadku podłogi z drewna litego czy klejonego – dokładnym skontrolowaniem wilgotności i przygotowaniem podłoża. Parkiet układany jest na kleju, co jest zadaniem niełatwym i wymaga sporych umiejętności. Dzięki nim zostanie on ułożony równo i dokładnie, a między poszczególnymi jego fragmentami nie będą widoczne nieestetyczne szpary. Dobre firmy zajmujące się układaniem parkietów uszczelniają też je poprzez nałożenie mieszaniny żywic i pyłu parkietowego, który powstaje w trakcie szlifowania. Takie rozwiązanie gwarantuje też atrakcyjny wygląd gotowego parkietu, który jednak nierzadko z upływem lat traci na jakości. W takiej sytuacji zalecane jest wykonanie przez fachowców cyklinowania – właściwie wykonany proces przywraca estetykę parkietu. Układanie podłóg drewnianych i parkietów składa się zatem z kilku etapów, a prace należą do stosunkowo skomplikowanych, dlatego warto je powierzyć specjalistom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz