Artykuł sponsorowany

Podłączenie płyty indukcyjnej - jak powinno wyglądać?

Podłączenie płyty indukcyjnej - jak powinno wyglądać?

Elektryk z uprawnieniami, jako jedyny powinien być odpowiedzialny za podłączenie płyty indukcyjnej. Instalacja jakichkolwiek przewodów pod napięciem jest niebezpieczna, więc nie jest zalecane, aby była wykonana przez laika. Jeśli planujesz remont kuchni i montaż płyty indukcyjnej, to dowiedz się, na co zwrócić uwagę w trakcie montażu. Wybierz do tego zadania odpowiedniego elektryka.

Płyta indukcyjna - charakterystyka


Płyta indukcyjna to rodzaj płyty grzewczej, używanej w zabudowie kuchennej, która zasilana jest prądem elektrycznym. Jej największą zaletą jest to, że zużywa mniej energii niż tradycyjne modele. Poza tym lepiej sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, do których pasuje wizualnie. Decydując się na kupno takiego sprzętu, należy pamiętać, że instalacja płyty indukcyjnej musi odbyć się zgodnie z zaleceniami producenta. Inaczej gwarancja nie będzie uwzględniona.

Instalacja Płyty Indukcyjnej - na co zwrócić uwagę?

Przygotowując się do instalacji, należy pamiętać, że zdecydowana większość producentów zaleca, aby minimalny przekrój przewodu przyłączeniowego od skrzynki z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym do płyty indukcyjnej wynosił:

  • przy instalacji 3-fazowej (400 V) - 5 x 2,5 mm2,

  • przy instalacji 1-fazowej (230 V) - 3 x 4 mm2.

Mimo tego praktyki deweloperów, którzy używają w nowo budowanych mieszkaniach przewodów 2,5 mm2, zmuszają nas do zamontowania płyty z takim właśnie przewodem. Specjalista z firmy Skfarel podpowiada, że dobry elektryk będzie wiedział, jak zamontować płytę do takiego przewodu i dlaczego się to uda. Dlatego w trakcie prac remontowych związanych z elektryką zdecydowanie warto zasięgnąć opinii fachowca. Podłączając płytę, powinien on wiedzieć, że przewód elektryczny, który będzie ją zasilał, nie powinien być za bardzo obciążony. Dzięki czemu sieć zasilająca mieszkanie nie będzie w żaden sposób połączona z płytą i w razie jakichkolwiek problemów z dostawą prądu, nie będą od siebie zależne. Płytę można zamontować do instalacji 1 fazowej, czyli gniazdko 230 V., ale może to być również instalacji 3 fazowa 400 V. Koszt podłączenia urządzenia waha się w przedziale 120-150 zł.


Wykonane w domu instalacje elektryczne powinno zlecić się elektrykowi z uprawnieniami. Głównie ze względów bezpieczeństwa, ale także pod kątem gwarancji. Aby była ona ważna, podbijanie gwarancji przy montażu urządzeń elektrycznych może wykonać tylko elektryk.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz