Artykuł sponsorowany

Podjazd z płyt ażurowych – jak należy go wykonać?

Podjazd z płyt ażurowych – jak należy go wykonać?

Płyty ażurowe wykonane z betonu, stanowią niezwykle ciekawe i estetyczne rozwiązanie, które sprawdza się w otoczeniu naszych domów, często jako alternatywa dla popularnej kostki. Mogą posłużyć także do wzmacniania skarp czy nasypów, jednak w tych przypadkach niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie gruntu, a także fachowa realizacja i wykonanie, które zapewni nam bezproblemową i wieloletnią eksploatację.

Charakterystyka płyt ażurowych

Płyty ażurowe są nie tylko estetyczne pod względem wizualnym, ale mają także inne walory. Przede wszystkim powalają na odpowiednie przesiąkanie wody do gleby, a także są odporne na zmiany temperatury, przez co nie niszczeją ani latem, ani zimą. Nie wymagają także dużego nakładu prac konserwacyjnych, a z czasem nabierają jeszcze ciekawszego charakteru.

Przygotowanie podłoża i podbudowa

Poza precyzyjnym wskazaniem obszaru na którym znajdą się płyty, konieczne okaże się dokładne usunięcie warstwy ziemi i roślinności, aby zniwelować nierówności terenu. Kolejny etap obejmie realizację podbudowy, od której będzie zależała trwałość finalnie wykonanego podjazdu. Jak doradzają specjaliści z Przedsiębiorstwa Usługowego „Jaga” z Zabrza, którzy zajmują się wykonywaniem prac ogólnobudowlanych, polecanym materiałem do tego celu jest przede wszystkim grys. Warto także wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku podjazdu będziemy potrzebować go nieco więcej, od około 20 do 40 cm.

Podsypka

Bezpośrednio pod płytami ażurowymi znajdzie się podsypka, która dodatkowo wyrówna podłoże. Także i tutaj zaleca się, aby miała ona wysokie właściwości przepuszczalne dla wody, co umożliwiają przede wszystkim wszelkiego rodzaju lekkie piaski, które powinny mieć optymalnie około 5 cm grubości.

Układanie i wypełnianie

Ostatnią fazą będzie oczywiście układanie płyt ażurowych. Istotna w trakcie realizacji jest niezwykła dokładność i precyzja, aby wykonane podłoże było nie tylko praktyczne, ale także estetyczne. W tym przypadku działania zaczynamy od brzegu i układamy kolejne pasy podjazdu. Następnie musimy wypełnić otwory za pomocą ziemi i trawy (opcja tańsza), ewentualnie żwiru, a ostateczny wybór będzie zależał od nas i naszych możliwości finansowych.

Choć samodzielne układanie podjazdu z płyt ażurowych nie jest zadaniem niewykonalnym, to zazwyczaj warto zlecić je zewnętrznej, doświadczonej firmie, która fachowo i sprawnie przeprowadzi wszystkie prace, od wykopania i wyrównania gruntu, aż po ułożenie. Tylko wtedy będziemy pewni, że efekt rzeczywiście będzie zadowalający i utrzyma się przez wiele lat. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz