Materiał Partnera

Podatkowe księgi przychodów i rozchodów – co warto o nich wiedzieć?

Podatkowe księgi przychodów i rozchodów – co warto o nich wiedzieć?

W polskim prawie skarbowym, wyróżnia się dwa modele ewidencjowania podatkowego. Pierwszy z nich jest nazywany księgowością pełną, gdzie wykorzystuje się księgi rachunkowe, a także roczne sprawozdania finansowe. Drugim modelem, jest księgowość uproszczona, na którą składają się karty podatkowe, ryczałt ewidencjonowany, a także szeroko wykorzystywane przez tysiące przedsiębiorców księgi przychodów i rozchodów – KPiR.

Czym są księgi przychodów i rozchodów?

Księgi przychodów i rozchodów to jedno z narzędzi ewidencjonowania podatków, w księgowości uproszczonej. Z rozwiązania tego korzystają najczęściej przedsiębiorcy zarządzający mikroprzedsiębiorstwami, lub tymi o średniej wielkości. Ważne jest jednak to, aby nie przekraczać określonych ustawowo limitów, które wyznaczają granicę pomiędzy możliwością stosowania KPiR, a koniecznością przejścia na tzw. księgowość pełną.

Jeśli chodzi zaś o prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, warto wiedzieć, że cała ewidencja jest oparta o system księgowości pojedynczej, gdzie najważniejszy jest ścisły rejestr przychodów ze sprzedaży, dokonanych zakupów towarów, czy też wydatków. Różne operacje gospodarcze przedsiębiorstwa, są zaś zapisywane pojedynczo w księdze po dokonaniu danego ruchu – wszystkie z nich muszą być uporządkowane chronologicznie.

Księgi przychodów i rozchodów w formie elektronicznej

Obecnie nowoczesne metody prowadzenia księgowości i rachunkowości, polegają na wykorzystaniu bardzo innowacyjnych oprogramowań komputerowych, które umożliwiają szybsze i bardziej precyzyjne ewidencjonowanie zdarzeń finansowych w firmie. Jeśli chodzi o księgi przychodów i rozchodów, prawo pozwala na zastosowanie ich w elektronicznej formie, pod warunkiem, iż spełnią one kilka ważnym wyznaczników. Przede wszystkim muszą one być łatwo konwertowane do postaci drukowanej, muszą być w bezpieczny i trwały sposób archiwizowane, a program, w którym są prowadzone, musi posiadać odpowiedni certyfikat oraz instrukcję obsługi, która pozwoli na szybki wgląd w dane treści instytucjom kontrolnym.

Pomoc biur rachunkowych przy KPiR

Jeśli chodzi o księgi przychodów i rozchodów, warto wiedzieć, że bardzo opłacalne jest zlecanie ich prowadzenia biurom księgowym. Oprócz tego mogą one zajmować się też bieżącą obsługą kadrowo-płacową, czy przygotowywaniem Jednolitych Plików Kontrolnych.

Firmy uprawnione do prowadzenia księgowości uproszczonej są najczęściej niewielkie, dlatego szczególnie może być dla nich korzystne kierowanie się ku współpracy z biurami rachunkowymi. Pozwala to na brak konieczności wynajmu większych biur, zakupu sprzętów biurowych, oraz oczywiście zatrudniania własnych pracowników, wyspecjalizowanych w księgowości, kadrach i płacach. Przedsiębiorcy – również prowadzący duże spółki prawa handlowego – powinni zainteresować się zatem ofertą takich podmiotów, jak biura rachunkowego MAC-PIT Anny Misiak. Oprócz mikro i makro przedsiębiorstw, obsługuje ono organizacje non-profit, a także osoby prywatne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz