Materiał Partnera

Podatkowe księgi przychodów i rozchodów

Podatkowe księgi przychodów i rozchodów

W Polsce możemy wyróżnić dwa ustroje rachunkowe podmiotów gospodarczych. Mowa o księgowości na zasadach ogólnych, oraz uproszczonych. W drugim przypadku do czynienia mamy przede wszystkim z podatkowymi księgami przychodów i rozchodów, które prowadzą między innymi osoby fizyczne prowadzące pozarolnicza działalność gospodarczą, czy też spółki cywilne osób fizycznych – pamiętać należy jednak o limitach, które po przekroczeniu, powodują konieczność przejścia na księgi rachunkowe.

Zakładanie księgi

Księgi przychodów i rozchodów w myśl przepisów rozporządzenia ministra finansów, przygotowuje sam podatnik. Tu warto wiedzieć, że jest to możliwe również w wersji elektronicznej. Ta musi jednak spełniać kilka warunków. Mowa o posiadaniu pisemnej instrukcji KPiR, a także funkcji błyskawicznego i bezpośredniego wglądu w archiwizowane dane, przez instytucje kontrolne. Istotne jest zatem to, aby nasze księgi w formie elektronicznej, pozwalały również na szybkie przekonwertowanie ich do wersji papierowej. Ważna zasada mówi również o konieczności zabezpieczenia nośników z KPiR tak, aby w przypadku uszkodzenia sprzętu, czy systemu, księgi były w 100% odzyskiwane.

Założeniem ksiąg przychodów i rozchodów, możemy zaś zająć się sami lub też możemy poprosić specjalistów z biur rachunkowych. To oni doradzą m.in. to, jaki program kupić, aby prowadzić KPiR we wspomnianej wersji elektronicznej. Podmiotem, który pomaga wdrożyć odpowiednie narzędzia księgowe w różnych przedsiębiorstwach, jest między innymi firma BOK Marka Dworzyńskiego, która zapewnia także profesjonalną obsługę kadr i płac!

Na czym polega uproszczenie KPiR?

KPiR uważane są za narzędzie księgowości uproszczonej, przede wszystkim ze względu na sposób zapisywania ruchów gospodarczych. W porównaniu z księgami rachunkowymi, księgi przychodów i rozchodów nie kontrolują kapitału jednostki, a także zachodzących w nim zmian. Do tego może służyć np. spis inwentarza. Na czym zatem polega prowadzenie KPiR? Przede wszystkim na ścisłej rejestracji przychodów ze sprzedaży, zakupu towarów i wydatków, które zapisywane są pojedynczo po dokonaniu transakcji. Ważna jest przy tym chronologiczność, a także prowadzenie dodatkowych narzędzi w formie np. ewidencji środków trwałych. Odpowiadając raz jeszcze na pytanie, na czym polega uproszczenie KPiR, warto wiedzieć, że na tym, iż stosuje się je głównie do celów podatkowych. Informacje w nich zawarte nie pozwalają na tworzenie rozległych analiz ekonomicznych firmy, co jest możliwe przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych. 

Opracowanie:
Nosków, Szkolna 4
tel. 781 292 225
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz