Artykuł sponsorowany

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów w niewielkich przedsiębiorstwach

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów w niewielkich przedsiębiorstwach
Prowadzenie księgowości w firmie nas nie ominie, bez względu na to, na jaką skalę funkcjonuje nasz działalność. W przypadku niewielkich biznesów zwykle opiera się ona na prowadzeniu Księgi Przychodów i Rozchodów, na podstawie której sporządza się okresowe raporty finansowe oraz konieczne rozliczenia. W jaki sposób ją prowadzić i czy opłaca się skorzystać z pomocy biura rachunkowego?

Czym jest księga przychodów i rozchodów?

KPiR jest swego rodzaju narzędziem, które pozwala na prowadzenie usystematyzowanej księgowości. Z tego typu rozwiązania mogą korzystać osoby posiadające jednoosobową działalność gospodarczą lub będące częścią spółki jawnej, czy też partnerskiej. To najprostsza możliwa forma rozliczania firmy z Urzędem Skarbowym. Można ją prowadzić w sposób tradycyjny, w formie papierowej lub za pomocą specjalnego oprogramowania. Wybór metody zależy głównie od indywidualnych upodobań każdego przedsiębiorcy, choć w dzisiejszych czasach większość bardziej ufa księgowości elektronicznej. Ceny programów są stosunkowo niskie i dostępne dla każdego, nawet w przypadku bardzo małych, jednoosobowych biznesów.

Co należy uwzględnić w Księdze Przychodów i Rozchodów:

  • przychody przedsiębiorstwa;
  • zakup towarów handlowych;
  • zakup materiałów podstawowych;
  • wydatki powiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  • koszty badawczo-rozwojowe.

Zakładając księgę przychodów i rozchodów, trzeba prowadzić ją od daty 1 stycznia bieżącego roku lub od pierwszego dnia założenia działalności. Należy pamiętać, aby w ciągu maksymalnie 20 dni zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego. W przypadku spółek obowiązek ten należy do każdego wspólnika.

W czym pomoże Ci biuro rachunkowe?

Biura rachunkowe przede wszystkim zajmie się wszystkimi formalnościami i obliczeniami, dzięki którym bez problemu rozliczysz się z Urzędem Skarbowym i będziesz miał wgląd w aktualne raporty finansowe swojej firmy. Korzystając z usług profesjonalnego księgowego, masz pewność, że unikniesz ewentualnych pomyłek, za które grożą nie tylko wewnętrzne straty finansowe, ale również niejednokrotnie wysokie kary grzywny.

Zakres usług związanych z KPiR zewnętrznego księgowego na podstawie oferty Biura Rachunkowego Komfort Plus:

  • prowadzenie KPiR wraz z miesięcznym oraz kwartalnym wyliczeniem zaliczki na podatek PIT;
  • roczne rozliczenie podatkowe PIT;
  • ewidencja wyposażenia, środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych danego przedsiębiorstwa;
  • ewidencja sprzedaży i zakupów na potrzeby podatku VAT;
  • miesięczne i kwartalne deklaracje VAT-7/VAT-7K oraz VAT-UE;
  • prowadzenie rozliczeń ZUS.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz