Artykuł sponsorowany

Podatki w pigułce – poradnik dla przedsiębiorców

Podatki w pigułce – poradnik dla przedsiębiorców

Stare przysłowie mówi, że pewna jest tylko śmierć i podatki – ale co do śmierci nie ma pewności. Podatki dotyczą każdego z nas, jednak w znacznie szerszym zakresie spotykają się z nimi właściciele przedsiębiorstw. Co każdy biznesmen powinien wiedzieć o podatkach? W tym artykule przedstawiam podstawowe informacje na temat podatków, które przydadzą się każdemu przedsiębiorcy.

Podatki – na co płacimy?

Podatki są jednym z podstawowych źródeł dochodu do budżetu państwa czy gminy. Pozwalają zarządzać państwem i samorządem, budować różnego rodzaju infrastrukturę, która jest niezbędna do normalnego życia obywateli. Z podatków budowane są ulice, szkoły i place zabaw dla dzieci. Wielu przedsiębiorców nie bierze jednak pod uwagę tego, na co przeznaczane są podatki i traktuje je po prostu jako zło konieczne – przymusową daninę na rzecz państwa.

Typy podatków

Podatkiem, które płaci w Polsce każdy – zarówno przedsiębiorca jak i zwykły człowiek, jest podatek dochodowy. Wśród przedsiębiorców, obowiązkiem płacenia takiego podatku objęci są tylko ci, którzy osiągają przychody. W Polsce mamy dwa progi podatkowe – 18% i 32%, jest też podatek liniowy który wynosi 19% dochodu. Jeśli nie wiemy, które rozwiązanie jest lepsze w naszym przypadku, o radę możemy zapytać specjalistę od prawa podatkowego – znajdziemy go w Adwokat Anna Kamińska Radca prawny Agnieszka Woźniak Radca prawny Dorota Złotkiewicz-Kidyba. Przedsiębiorcy mają też możliwość korzystania ze zryczałtowanych form podatkowych, takich jak ryczałt ewidencjonowany czy karta podatkowa. Poza podatkiem dochodowym, każdy przedsiębiorca płaci też podatek od towarów i usług – lepiej znany po prostu jako podatek VAT. Podatek ten pojawia się praktycznie na każdym etapie produkcji i sprzedaży określonych dóbr i usług. Często nie zdajemy sobie sprawy, że go płacimy, bo jest on po prostu wliczony w cenę produktu. Dzisiaj w Polsce obowiązują trzy stawki podatku VAT – 5, 8 i 23%. W szczególnych sytuacjach VAT może też wynosić 0%. To, jakie produkty objęte są jaką stawką podatkową określają przepisy. 5% VAT obejmuje głównie podstawowe produkty żywnościowe – chleb, nabiał, soki, produkty zbożowe – tą niską stawką podatkową są objęte także książki. Podatkiem, który płaci większość przedsiębiorców, jest także podatek od nieruchomości – dotyczy on oczywiście tylko tych, którzy posiadają jakieś budynki lub grunty na własność. Wysokość podatku od nieruchomości określa samorząd. Ważnym podatkiem jest też PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość zależy od rodzaju umowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz